Chimamanda Ngozi Adichie: Všetci by sme mali byť feminist(k)ami

Čo to znamená byť feministkou? Otvárať si sama dvere, vymeniť žiarovku bez pomoci chlapa alebo zaplatiť účet za spoločnú večeru? Táto malá knižočka sa pozerá na to, ako by sme mali definovať tento pojem pre potreby dnešnej doby.

Keď mala Chimamanda 14 rokov, jej kamarát ju označil za feministku. Netušila, čo to slovo znamená, ale okamžite súhlasila. Neskôr začala zisťovať, že v Nigérii sa za feministku označuje každá žena, ktorá má vlastne sny, túžby a buduje si kariéru. Ale malo by to tak byť? Je každá žena, ktorá chce žiť normálny a úspešný život automaticky feministka?

feministka

S témou feminizmu bola pozvaná na známu konferenciu TED, kde predstavila svoj pohľad na problematiku feminizmu a prečo by sme mali byť všetci, ženy aj muži, feminist(k)ami. Ako záznam jej mini prednášky vznikla táto mini knižka.

Opisuje v nej situácie, s ktorými sa sama stretla, alebo sa jej s nimi zdôverili kamaráti. Rozpráva o tom, ako jej kamarátka nahradila na manažérskom mieste muža, ktorého nikto nemal rád. Bol prísny, disciplinovaný a to isté vyžadoval od svojich podriadených. Nikto sa však na neho nesťažoval, brali to tak, že je chlap a musí sa takto správať. Keď sa rovnako správala aj ona, začali na ňu chodiť sťažnosti, pretože si mysleli, že do vedenia prinesie niečo ženské.

feministka

Takýchto situácií sa v knihe nachádza mnoho. Veľa z nich je práve z Nigérie odkiaľ feministka Chimamanda pochádza. Keď raz zaplatila prepitné v reštaurácii, čašník nepoďakoval jej, ale jej priateľovi, s ktorým bola. Ten nechápal, prečo čašník ďakuje jemu a nie jej.

Takéto na prvý pohľad drobné situácie prispievajú k tomu, ako sú ženy vnímané a ako sa od nich vyžaduje, aby sa správali. Osobne si myslím, že vo väčšine krajín sme už niekde inde a keď zaplatíte v reštaurácii, čašník sa poďakuje vám a nie vášmu partnerovi. Je však zaujímavé vidieť, aké rozdiely ešte stále platia v niektorých kútoch sveta.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *