David Mitchell: Slade House

David Mitchell a jeho literárne diela ma doteraz úspešne obchádzali. Nie, že by som fikciu nečítala, ale vždy sa našlo niečo, čo ma zaujalo viac. Na letisku v talianskom Bari je však výber cudzojazyčnej literatúry veľmi chabý, a tak mi na cestu v lietadle poslúžil aj jeho Slade House. Po filme Cloud Atlas som sa trošku bála, že toto jeho dielo bude rovnako komplikované.

Slade House nájdete v kníhkupectvách aj pod názvom Dům za zdí. A o čo teda ide? Kniha je rozdelená do 5 príbehov, ktoré sa odohrávajú v rozmedzí 36 rokov. Slade House sa nachádza v úzkej tehlovej uličke a vchod do tohto domu nenájdete tak ľahko. Malé kovové dvere sa objavia iba v poslednú októbrovú sobotu každých 9 rokov.

slade house

David Mitchell ponúka prvý pohľad za dvere v roku 1979, kedy Rita a Nathan Bishop dostanú pozvanie od majiteľky rezidencie. Za dverami sa nachádza obrovská záhrada a viktoriánsky dom. Po chvíľke sa však idylka vytráca. Objavujú sa halucinácie, vízie až sa na konci preberiete a zistíte, že vlastne už nežijete.

Každých 9 rokov sa na povrch dostáva desivé tajomstvo. Majiteľmi domu sú dvojičky – Norah a Jonah. Práve oni vyberajú svoje obete a pozývajú ich do svojho sídla. Ak by som vám prezradila viac, už by ste knihu nemuseli čítať. 🙂

slade house od david mitchell

David Mitchell postavil dej každého príbehu na dvoch hlavných častiach. V prvej sa dozvedáme v krátkosti o jej alebo jeho živote. Čo robí, či je nešťastný alebo naopak, či je so svojím životom spokojný. Takých je však v knihe málo. Druhá línia už obsahuje kontakt s domom v uličke Slade Alley. Kovové dvere bez kľučky a kľúčovej dierky. Záhradu, dom a vlastnú víziu udalostí.

Každá obeť sa do domu dostane za iných okolností. Ich zážitky sú zo začiatku zmätené a pomalými hororovými prvkami prechádzajú k samotnému koncu. Na záver knihy sa od konca 80. rokov prenesiete až do roku 2015, kedy sa má história znovu opakovať.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *