Jón Kalman Stefánsson: Letné svetlo a potom príde noc

Stefánsson so svojimi Ryby nemajú nohy už na Šuflíku bol. Bola to moja prvá kniha, ktorú som od neho čítala a svojimi opismi a ťaživou atmosférou Islandu ma úplne dostal. A preto jeho klasika – Letné svetlo a potom príde noc, nemôže chýbať ani v mojej knižnici.

Letné svetlo a potom príde noc je kniha, ktorá zabezpečila Stefánssonovi slávu po takmer celom svete. A to bez debaty právom. Je temná, smutná, realistická a miestami vtipná. A dobre, dobre, má pekný obal. Pekné obaly ma dokážu vždy presvedčiť.

jon kalman stefansson

Stefánsson opísal v knihe príbeh jednej dedinky. Tých príbehov nájdete v knihe, samozrejme, viac. Niektoré na seba nadväzujú, iné zas menej. So všetkými obyvateľmi, ktorých vám postupne predstaví, sa stretávate počas celej knihy. Čo je zaujímavé, že príbeh nerozpráva v prvej osobe (ja rozprávač), ale v množnom čísle (kolektívny rozprávač). Často máte pocit, ako keby vám vybraní obyvatelia malej islandskej dediny rozprávali o tom, čo sa u nich deje.

V každom príbehu sa dozviete niečo nové. Dočítate sa o žene, ktorá začala behať a cestou stretávala suseda z vedľajšej farmy. Slovo dalo slovo a aféra sa mohla začať. Alebo spoznáte chlapíka, ktorý je taký krehký, že ľudia v dedine sa na neho boja pozrieť, aby sa nerozsypal. Alebo riaditeľa Pletiarne, ktorému sa prisní sen po latinsky a stane sa z neho Hvezdár.

stefannson letne svetlo

Každý príbeh sa končí malou miestami až filozofickou úvahou našich rozprávačov. V tejto časti dorozprávajú ešte zvyšok príbehu, alebo sa zamyslia nad tým, čo na predchádzajúcich stránkach odznelo. Ako sami vravia – žiaden príbeh sa nedá dorozprávať celý. Čas stále plynie a tým sa pomaly príbeh rozvíja ďalej.

Ak by som mala porovnať Ryby nemajú nohy s Letným svetlom, jednoznačne u mňa vyhráva druhá kniha. Stefánsson napísal pútavý príbeh, ktorý sa číta trošku ťažšie, ale oproti prvej knihe ho zvládnete rýchlejšie. Kniha vyniká obsahom, ale aj obalom. Jeden príbeh sa týka Hvezdára, a preto stránky zdobia drobné súhvezdia.

 

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *