Mariana Enríquez: Co nám oheň vzal

Literárny žáner s názvom magický realizmus sme už na Šuflíku párkrát mali. Jeho najnovším predstaviteľom vo Fínsku je Pasi Ilmari Jääskeläinen, ktorý svojimi dielami Literárni spolek Laury Sněžné a Magický průvodce městem pod pahorkem dokázal, že aj Škandinávia dokáže vyprodukovať kvalitnú magickú fikciu.

Dosť už však bolo o realizme, tento článok je o knihe Co nám oheň vzal od Mariany Enríquez. Tá patrí medzi argentínske predstaviteľky už spomínaného žánru. Co nám oheň vzal je zostavená z 12 príbehov.

co nam ohen vzal

Každý z príbehov sa odohráva v rôznych štvrtiach Buenos Aires. Najčastejšie však v jeho chudobných, okrajových, alebo nebezpečných častiach. Príbehy v sebe nesú niečo tajomné a vyskytujú sa v nich hororové a realistické prvky. Medzi „pekné“ príklady patrí scéna ako zvláštny tvor, napoly človek, roztvára a žere mačku. Mňam.

Báť sa budete pri príbehu o dome, ktorý naláka deti, aby ho išli preskúmať alebo z hrôzou budete čítať o príbehu tínedžera, ktorý vraždil malé deti. Áno, aj takéto príbehy sa v knihe nachádzajú. Rozbeh knihy je však trošku pomalší a pri prvej poviedke Špinavý kluk vás nebude zalievať studený pot. Naopak, posledná poviedka, podľa ktorej je pomenovaná celá kniha, vás donúti trochu sa zamyslieť nad našou spoločnosťou. A práve to je na knihe Co nám oheň vzal také pekné. Každý príbeh je o niečom inom a spolu tvoria dokonalý celok.

co nam ohen vzal

Všetky príbehy však majú niečo spoločné – sú pútavé a ľahko sa čítajú. Autorka dokáže pomocou pár viet a opisov vyčarovať tajomnú atmosféru a preniesť vás do špinavých slumov na okraji Buenos Aires blízko otrávenej rieky. Ak by som si mala vybrať najobľúbenejšie príbehy, boli by to určite Co nám oheň vzal, Sousední dvorek a Adelin dům.

Kniha sa číta takmer sama a zvládnete ju počas jednej lenivej nedele. A komu by ste ju mali kúpiť ako darček? Fanúšikom hororu, fikcie a takzvaného muerte. Knihe na atmosfére dodáva jej obálka a vnútro, ktoré je ilustrované v štýle španielskeho muerte.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *