Max Porter: Smútok je tvor s krídlami

Smútok je tvoje s krídlami je prvé dielo od Max Porter. A rozhodne sa nejedná o klasické dielo. Kniha je tak trochu novela, bájka aj esej. Smútok je tvor s krídlami zaujme svojím prevedením, ale aj pohľadom na smutné udalosti, s ktorými sa v živote stretol každý z nás.


Pri otvorení knihy nečakajte klasický príbeh a klasické románové spracovanie. Hneď na začiatku sa stretávame s dvomi chlapcami a ich otcom, ktorých zasiahne správa o smrti milovanej osoby – matky a manželky. Chalani nevedia podrobnosti. Vedia iba to, že sa v ich vnútri usadil smútok. Ešte ten bez krídel.

Smútok, trúchlenie a prekonávanie smrti blízkeho človeka. Max Porter opísal, ako každý z nás prežíva tieto ťažké chvíle odlišným spôsobom. Otec sa opíja, je apatický a čaká na návštevy plné špagiet a koláčov od svojich známych a príbuzných. Súrodenci nechápu, kde sú svietiace autá a plno ľudí. To sú veci, ktoré sa im spájajú so smrťou.

max porter smutok je tvor s kridlami

Jedného dňa príde na návštevu záhadný tvor. Veľký zobák a tmavé perie. Nie je to nik iný ako vrana. Tá si ich vezme pod svoje ochranné krídla a snaží sa im pomôcť prekonať smútok zo straty matky a manželky. Až, keď jej misia bude naplnená, môže pokojne odísť.

Musím sa priznať, že príbeh sa mi miestami čítal ťažko. Max Porter pridal do textu veľké množstvo metafor a príbeh vyrozprával útržkovito. Udalosti sa striedajú z pohľadu otca, synov a vrany. Každý sa stráca vo svojich myšlienkach a predstavách. Ku koncu sa prítomnosť prelína s budúcnosťou.

max porter

Niektoré pasáže boli ťažšie na pochopenie a mala som pocit, že čítam iba spleť slov. Niektoré časti boli na môj vkus napísané až príliš intelektuálne. Viete, to je ten spôsob písania, keď sa snažíte aj obyčajné veci premeniť na najdôležitejšie udalosti na svete a používate intelektuálne slová aj tam, kde to nie je potrebné.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *