Paula Hawkins – Do vody

Paula Hawkins priniesla pred dvomi rokmi na literárny trh bestseller s názvom Dievča vo vlaku. Tajomný krimi príbeh s pútavým prevedením zaujal takmer každého milovníka detektívok. Tento rok vyvolala ošiaľ svojou novinkou Do vody. Očakávania boli vysoké. A výsledok? Za mňa nič moc.

Do vody má rovnaké prevedenie ako jej predchodca. V jednotlivých kapitolách sa striedajú hlavné postavy a príbeh je vyrozprávaný z ich pohľadu. Postupne však všetko do seba zapadá. Kým v knihe Dievča vo vlaku bolo postáv iba pár, v diele Do vody ich je niekoľkonásobne viac. Tým je dej ešte viac zamotanejší.

paula hawkins do vody

Pri čítaní kníh mám niekedy pocit, že sú autori platení za počet napísaných stránok. Dej sa niekedy zbytočne naťahuje a pútavejšie časti striedajú nudné pasáže. Paula Hawkins ma knihou Do vody v tomto názore iba utvrdila. Zbytočné naťahovanie citového rozpoloženia postáv, toho čo mali urobiť a neurobili. No, takýchto častí by sa tam našlo viac.

Čo sa mi, ale páčilo bolo, ako Paula Hawkins prepojila súčasné rozprávanie s urban legendami, ktoré kolovali dlhé roky po malom anglickom mestečku. Tie pekne dotvárali dej a tajomnú atmosféru knihy.

Celkovo však zo svojho pohľadu musím hodnotiť dielo Do vody ako sklamanie. Kým kniha Dievča vo vlaku bola napínavá, akčná, stále sa tam niečo dialo a smerovanie nebolo vždy také jednoznačné, knihe Do vody niečo chýbalo. Príbehy o samovraždách žien, ktoré spájala Hlbočina utopencov, v sebe skrýva pri bližšom pohľade niečo záhadné.

paula hawkins

Dej sa však zvrtne len málo. Väčšina stránok pláva po povrchu a príbehu chýbajú zvraty – ak nerátame konečné rozuzlenie. Paula Hawkins možno chcela vytvoriť druhé Dievča vo vlaku, ale bohužiaľ, sa jej to nepodarilo. Zápletka je slabá, postavy tiež a celé prevedenie je vágne. Príčin môže byť niekoľko. Jednou z nich môže byť aj preklad, ktorý je plný chýb a preklepov. Čo pri knihách, ktoré by sa chceli stať ďalším bestsellerom, nemám rada.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *