Peter Fröberg Idling: Pol Potov úsmev

Pol Pot patrí medzi diktátorov 20. storočia, ktorý sa snažil zostať v tieni. Preto je možné, že ste o ňom nikdy predtým nepočuli, tak ako ja. Až kniha Pol Potov úsmev od vydavateľstva Absynt mi aspoň trochu priblížila, kto Pol Pot bol a za čo všetko je zodpovedný.

Kambodža, rok 1975. Červení kméri dobyli hlavné mesto Phnom Penh, končí sa éra kráľovstva a zakladá sa Demokratická Kampučia, na ktorej čele stojí diktátor Pol Pot. Rokom 1975 sa začína komunistické obdobie, počas ktorého v krajine zavládla tvrdá práca, hladomor a genocída.

pol pot

V predslove knihy je švédsky spisovateľ Peter Fröberg Idling prirovnávaný k Ryszardovi Kapuścińskemu. Musím však povedať, že kniha Pol Potov úsmev na mňa pôsobila zmätočne. Na začiatku sú síce vypísané mená kambodžských politikov, revolucionárov a radikálov, ale všetky sú si tak veľmi podobné, že sa nedajú zapamätať a zaradiť do príbehu.

Samotný príbeh je vyrozprávaný vo viacerých líniách, ktoré sa prelínajú. Každou časťou sa nejaký príbeh začína, pokračuje alebo je len načatý bez ďalšieho pokračovania. Politické rozprávanie o Kambodži sa začína od 50-tych rokov, kedy bola krajina ešte monarchiou. To je časť prvej línie.

Pomedzi roky, kedy je na čele Kambodže kráľ, sa začína rozprávanie o Pol Potovi. Dozvedáme sa o jeho detstve, o štúdiu v Paríži a o jeho členstve v ľavicovom klube. Potupne sa v knihe dostávame k tomu, ako komunisti získajú moc a ako je na čele Organizácia, ktorá má za cieľ zrušiť triedne rozdiely a vlastníctvo.

pol pot

Aby toho nebolo málo, ešte pomedzi to Peter Fröberg Idling putuje po stopách 4 členov Spoločnosti priateľov Švédska a Kampučie, ktorí Demokratickú Kampučiu navštívili v roku 1978 a vôbec si nevšimli teror, ktorý v tejto krajine vládol. Nešlo mu do hlavy, ako to dokázala vláda zakryť a ako sa Švédi mohli nechať oklamať.

Delegácie, ktoré postupne navštívili v spomínaných rokoch túto krajinu, ostro vystupovali proti západným médiám, ktoré šírili informácie o vyvražďovaní a hladomore, ktorý v tejto krajine vraj panuje. Bohužiaľ, všetko to bola pravda.

Kniha Pol Potov úsmev mi aspoň trošku priblížila, čo všetko si obyvatelia tejto krajiny museli pretrpieť. Väčšina častí však pre mňa bolo zmätočných a často som sa v rozprávaní strácala.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *