Ryszard Kapuściński: Eben

Zopár Absyntoviek zo série Prekliati reportéri už na blogu nájdete. Tentokrát som sa dostala ku knihe Eben od poľskej legendy reportážnej literatúry Ryszarda Kapuścińskeho. Ryszard navštívil Afriku niekoľkokrát. Vždy sa o nej dozvedel niečo nové a spoznal ďalšie, možno nie až tak známe miesta.

Knihy od Absyntu patria medzi moju srdcovku, ale niekedy sa trošku ťažšie čítajú. Eben patrila medzi tie knihy, ktoré vás zaujmú, ale postupne sa cez stránky dostávate pomalšie. Aj na menšie nedostatky prekladu (napr. Podíval sa na mňa., ktoré mi niekoľkokrát udrelo do očí) je Eben bez debaty perfektná kniha.

eben ryszard kapuscinski

Tým, že Ryszard bol v tejto krajine viackrát, môžeme sledovať jej vývoj. Jeho príbehy dopĺňajú fakty o životoch diktátorov alebo iných vládcov. Dozviete sa, že v Afrike vládne silný status rodiny. Každý niekam patrí. Keď sa stretnú neznámi ľudia, najskôr sa snažia zistiť ku komu patria. Ak zistia, že ich rody sa od dávnych vekov nenávidia, budú sa nenávidieť aj oni. Sila rodiny sa premieta aj do každodenného života. Nedarí sa ti? Choď sa svojím úspešným bratrancom. Ten sa o teba postará.

Najsmutnejšie bolo čítať, ako v skutočnosti funguje humanitárna pomoc a prečo je taká drahá. Dostať jedlo do oblastí, ktoré to potrebujú, nie je samo o sebe nákladnou vecou. V týchto oblastiach však vládnu warlordi. Ak chcú svetové organizácie zachrániť Afričanov, musia väčšiu časť jedla dať práve im. Inak sa pomoc do týchto oblastí nedostane.

eben prekliati reporteri

Počas čítania knihy sa objaví jedna otázka, nad ktorou ste možno nikdy nerozmýšľali – ako zomierajú slony? Ak ste si mysleli, tak ako ja, že slony jednoducho umrú niekde v otvorenej krajine a zjedia ich hyeny, levy, alebo iní dravci, ste na omyle. Slony vždy umierajú vo vode. Vysilené po dlhom dni chodenia prídu k vode, a keď sa chcú napiť zapadnú v blate, z ktorého sa pre nedostatok síl nevedia dostať. Takto končia všetky slony na dne jazier.

Okrem zaujímavostí o Afrike sa v knihe Eben dozviete aj to, ako fungujú reportážni novinári, ktorých vysielajú do sveta médiá. Tie bohatšie ako BBC majú viac financií, a tak sa dostanú aj k materiálom, o ktorých sa môže ostatným iba snívať.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *