Bruggy – romantický raj na Zemi

Bruggy, nenápadné belgické mestečko, ktoré sa po filme s rovnakým názvom a Colinom Farrellom v hlavnej úlohe, stalo vyhľadávaným turistickým miestom. My sme v Bruggách strávili 4 dni a určite by sme sa tam ešte niekedy vrátili.

Trojposchodové AirBnB

Bývali sme v úžasnom trojposchodovom dome, ktorý vlastnil režisér a scenárista, tak si viete predstaviť, aká hipsterčina to bola. V celom dome sme boli sami. Tušíte správne, tretie najvyššie poschodie sme nevyužívali vôbec. Najčastejšie sme sa zdržiavali v obrovskej obývačke s krbom, Netflixom a krásnou kuchyňou. Celý tento zázrak s tromi izbami nás vyšiel 75 eur na noc. Okrem toho, že sme mali k dispozícii dva bicykle, nás pri príchode čakala fľaša bruggského pivka grátis. 🙂

V Bruggách sú na svoje historické uličky a budovy právom hrdí. Aby nerušili túto magickú atmosféru dodávkami, ktoré rozvážajú výborné domáce pivko po okolí, spravili si crowdfunding na výstavbu podzemných trubiek. Pivko tak z výroby odteká trubkami von z mesta, kde sa následne tankuje. Ten, kto prispeje získa doživotnú zásobu piva zadarmo.

bruggy airbnb

bruggy airbnb

Bruggy – cyklo friendly mesto

Celé centrum Brúgg je ohraničené bránami. Okolo centra a aj v ňom môžete bezpečne jazdiť na bicykli. Dokonca ani v Dánsku som nevidela tak perfektne prepracované cyklo trasy. O ich bezpečnosti hovorí fakt, že sme raz pripití z bruggského pivka prišli na bicykloch domov a ani sme si to nepamätali. Väčšinou sme to robili tak, že sme sa odviezli do mesta na bicykloch, odparkovali sme ich a ďalej sme chodili pešo.

bruggy

Čo v Bruggách neprehliadnuť

Bruggy sú samé o sebe architektonickým skvostom a každých päť minút nájdete nové foto objekty. Vždy, keď ideme na výlety, spravím trasu s miestami, kde sa chceme ísť pozrieť. Spájam rôzne objekty tak, aby boli čo najbližšie pri sebe a nemuseli sme zbytočne blúdiť z miesta na miesto. Preto všetky budovy a parky nižšie, sú zoradené do takýchto kategórií. 🙂

A. Church of our Lady – nádherný kostol

A. St. Bonifacius bridge – ikonický most

bruggy

A. Sint Janshospitaal  – 800 ročná nemocnica

bruggy

B. Markt – krásne hlavné námestie

bruggy

B. Belfry – mestská veža

brugy

B. Provinciaal hoof 

brugy

Keď budete poctivo hľadať, nájdete pri hlavnom námesti jednu z najužších uličiek v meste. Vstup vyzerá ako keby ste išli k niekomu na návštevu do dvora. Nájdete tam úžasnú zašitú piváreň De Garre, ktorá si, skoro ako všetky pivárne v Bruggách, varí vlastné pivko.

C. Minnewaterpark s jazerom Minnewater – jazero lásky

brugy

C. Sashuis

C. Koningin Astridpark – nájdete tu ikonický altánok z filmu Bruggy

C. Begijnhof – skupinky menších domov, v ktorých bývali bekyne. Tie v Brugách sú z 13. storočia.

bruggy

bruggy

Pri Koningin Astridpark nájdete jedne z najstarších domov. Teda on bude iba tak vyzerať. V skutočnosti má iba pár desiatok rokov. Väčšina domčekov v Bruggách, ktoré vyzerajú staro, je v skutočnosti zrekonštruovaných a postavených podľa pôvodných predlôh.

V Bruggách objavíte aj iný architektonický skvost – zamurované okná. Kedysi sa daň za dom platila podľa počtu okien. Preto, keď obyvatelia domu dostali echo, že idú daňováci, jednoducho okná zadebnili, aby platili menej. 🙂

bruggy

C. Sint-Janshuis Mill a Koeleweimole – veterné mlyny

bruggy

C. Hof de Jonge – ak pôjdete do Brúgg v lete, strenete tu ovečky

Kde jesť a piť

Poteší vás už vyššie spomínaná pivárnička De Garre. Ďalších pár tipov, ktoré sme objavili po ceste:

L’Estaminet – odporúčam lasagne!!

Vero Caffe – príjemná hipsterčina

Cafe Rose Red – najromantickejšie miesto na svete! Zo stropu visia ruže.

‘t Brugs Beertje – najmenšia pivárnička s najväčším výberom piviek

bruggy

De Hobbit – odporúčam jahniace kotlety, sú božské

bruggy

Verte mi, že som vás chcela zaspamovať ešte s väčším počtom fotiek, ale už vás nechám vydýchnuť. Mojím posledným tipom je aplikácia Use-it, kde mapku a všetky tipy a zaujímavosti zostavili domáci obyvatelia.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *