Dio Mio! Alebo ako si užit letnú dovolenku v Ríme

Ak uvažujete, kde stráviť tohtoročné letné prázdniny, skúste na svoj zoznam pripísať Rím. Áno, viem, viem. Otrepaná turistická destinácia. Ale ak sa vykašlete na plánované výlety a celý pobyt vezmete do vlastných rúk, dokáže sa z Ríma stať čarovné miesto, ktoré si užijete. Na začiatok malé upozornenie, článok je plný lomo fotiek.

Zabudnite na hotely a využite AirBnb

Stránku AirBnb začína využívať čoraz viac ľudí. Ak o tejto stránke počujete prvýkrát, určite to napravte! AirBnb je stránka, kde ponúkajú ubytovanie “lokálni” ľudia. Môžete si prenajať celý byt, samostatnú alebo zdieľanú izbu. Všetko závisí od vašich finančných možností a preferencií.

Stačí si do vyhľadávania zadať Rím, dátum, typ ubytovania a hotovo! Na prehľadnej mape vidíte, v ktorej lokalite sa byt nachádza a aká je cena za jednu noc. Vybrať si môžete z ubytovaní priamo v centre alebo okrajových častiach. Samozrejme aj v Ríme platí priama úmera: čím bližšie k centru, tým drahšia cena. Pri každej ponuke sa oplatí čítať recenzie a bližšie informácie, zistíte tak, čo všetko dostanete v rámci ceny.

Via Appia Antica v Ríme

My sme si Rím užili v tomto úžasnom domčeku s presklenou prednou časťou. Mali sme samostatný vchod, vonkajšiu jedáleň a majiteľka bývala s rodinou hneď v dome vedľa. Dom bol vzdialený 20 minút od centra, ale iba pár minút od známej historickej cesty Via Appia Antica. Ak budete mať šťastie na majiteľov domov ako my, požičajú vám bicykle, odvezú vás na letisko prípadne metro.

Rím a jeho pamiatky, čo nevynechať?

Keďže som little planner freak, celý výlet sme mali do bodky naplánovaný. Kam ísť, čo vidieť a prípadne, čo úplne vynechať. Nižšie nájdete zopár mojich tipov, ako si užiť krásy Ríma.

Via Appia Antica

Túto cestičku si najlepšie užijete na bicykloch. Cestu obklopuje park a zrúcaniny.  Celá cesta má až niekoľko desiatok kilometrov. Ak nepatríte medzi aktívnych cyklistov, vyberte si dopredu kúsok, ktorý chcete prejsť. Po ceste natrafíte aj na pozostatky Villa dei Quintili. Ak si kúpite lístok dopredu, môžete sa ísť pozrieť dnu.

Via Appia Antica Rím

Pozor! Nejazdite bicyklom po centre a iných hlavných ťahoch. Taliani jazdia ako šialenci. Ale, to už asi aj viete. 🙂

Via Appia Antica v Ríme

Koloseum, Forum Romanum a Palatín

Kto nenavštívil Koloseum, ako keby v Ríme ani nebol! Skôr ako si zidealizujete túto návštevu, pripravte sa na ňu. Všetky tieto tri pamiatky sa nachádzajú pri sebe v centre mesta blízko hlavného námestia Piazza Venezia. Koloseum nájdete podľa veľkého, ale fakt veľkého množstva ľudí. Okolo davu chodia zamestnanci, podávajú inštrukcie a snažia sa celý proces čakania urýchliť. Okrem nich tam narazíte aj na Indov, ktorý predávajú predražené ľadovo studené minerálky.

Koloseum

Tip! Aby ste nemuseli čakať v rade, kúpte si lístok online. Dokopy na spomínané pamiatky stojí 16 eur. Predbehnete niekoľko stoviek ľudí, pôjdete rovno na security check, vymeníte si svoj vytlačený online lístok za pravý a idete dnu. Koloseum máte prejdené za pár minút.

Forum Romanum

Keď sme už pri Piazza Venezia, aj tu zabudnite na ideály. Nájdete okolo neho pekné pamiatky, ale väčšinou ho tvoria cesty. Veľa ciest s hustou premávkou. A bohužiaľ, v Ríme platí, že ak sa nehodíte na ten prechod, nikto vám nezastaví. Tak bacha na cestu!

Piazza Navona, Panteón, Torre Argentina

Typické pre Rím sú väčšie alebo menšie námestia a fontány. Na každom námestí nájdete krásny kúsok s prepracovanými sochami. Piazza Navona nie je výnimočným miestom, ale určite ho nevynechajte na ceste k Panteónu. Okrem fontány na ňom nájdete reštaurácie, kaviarne a stavby s klasickými farebnými okenicami a balkónmi posiatymi kvetmi.

Piazza Navona

Panteón je klasika. Kedysi slúžil na oslavu Bohom, dnes v ňom nájdete sochy svätých. Je zadarmo, chvíľu si vystojíte rad, kým sa dostanete dnu, budeme tam pár minút a pôjdete von. Nič špeciálne, ale môžete si ho odškrtnúť z povinných zastávok.

Panteon

Torre Argentina je ohraničená zrúcanina v podstate v strede križovatky a dnu sa nedostanete. Prečo to teda spomínam? Táto zrúcanina slúži ako domov pre opustené mačky. Ak sa chcete pokochať zvieratkami, určite sa tu pristavte.

Torre Argentina

Fontána Trevi, Španielske schody

Ďalšie povinné zastávky každého turistu. Trevi fontana je síce pekná, ale okrem vás sa ňou bude kochať niekoľko stoviek turistov. Prišli sme aj neskôr večer, stále plnka. K Španielskym schodom sa dostanete cez bulvár plný známych módnych značiek. Určite choďte úplne hore, budete mať krásny výhľad na mesto.

Villa Borghese

Obrovský park, ktorý sa nachádza iba kúsok od Španielskych schodov, ak sa rozhodnete ísť až úplne hore, samozrejme. Nájdete v ňom sochy známych talianskych spisovateľov a rímskych panovníkov. Môžete si požičať aj šliapaciu káru a voziť sa hore dole po celom parku. Nájdite aj zašité jazierko, na ktorom sa môžete člnkovať.

Villa Borghese

Trastevere

TOPka na záver. Ak chcete zažiť pravý Rím s relatívne nízkym počtom turistov, navštívte štvrť Trastevere. Choďte len tak bez mapy úzkymi uličkami, ktoré sú lemované oranžovými domami so zelenými okenicami. Na každom kroku narazíte na reštiky s perfektnou pizzou a domácim vínom. V tejto štvrti sa dá aj celkom lacno najesť. Navyše, ak zdoláte menší kopec, dostanete sa k Fontana dell’Acqua Paola odkiaľ je perfektný výhľad na mesto.

Trastevere

V Trastevere sme v podstate omylom našli super reštiku. Výborná pizza, domáce víno za super cenu a do toho happy hour na drinky. Milý personál, ktorý nám aj pri odchode zapózoval. 🙂

Trastevere

Nevynechajte ani štýlový Ak bar, ktorého interiér tvoria ruiny, stĺpy a iné architektonické prvky.

Ak bar

Posledných pár tipov:

  1. Vyskúšajte fritovaný artičok, je to typické jedlo pre bývalú židovskú štvrť, ktorá sa nachádza pri Teatro Marcello.
  2. Choďte pešo všade tam, kam sa dá. Objavíte nádherné uličky, ale aj námestia ako Piazza der Fico a Ficov bar. 🙂
  3. Nedávajte si pizzu v blízkosti Piazza Venezia, je hnusná.
  4. Vyhnite sa aj turistickému menu.
  5. Rímske reštiky sú často otvorené iba na obed a večer. V takýchto reštauráciách ochutnáte lokálne špeciality.
  6. Nakúpte si koreniny, talianske cestoviny a iné fajnotky na Campo de’ Fiori.
  7. Ak sa budete v Ríme nudiť, spravte si výlet do blízkeho Tivoli.
  8. Rimania sa strašne radi kúpu pri jazere, napríklad aj pri Bracciano.
Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *