Zažite talianske Alberobello ako z rozprávky

Toto nenápadné mestečko sa nachádza v regióne Apúlia na juhovýchode Talianska. Objavovať krásy tohto regiónu môžete autom alebo vlakom. Všade vás čaká nádherná príroda, olivové háje, kamenné ploty a chátrajúce domčeky. Jednoducho, dokonalé talianske prázdniny.

Ako sa dostať do Alberobello

Posledné dva roky po sebe sme sa na prázdniny vybrali do Talianska. Vyhovuje nám mentalita obyvateľov, poobedná siesta a ich filozofia dolce far niente, teda sladké nič nerobenie. Naša prvá cesta smerovala do Ríma.

taliansko

Minulý rok sme išli trošku južnejšie – do Apúlie. Cez Wizzair sme našli lacné letenky z Budapešti priamo do Bari. Na to, že je to hlavné mesto regiónu, je tu celkom nuda. Nájdete tu typických hlučných južanov, ktorí trúbia pod oknami do rána, pár hodín si oddýchnu a od 7:00 v tom pokračujú. Všade z áut hrá hlasná hudba a v niektorých štvrtiach vládne špina. Ale, aby som iba nešpinila toto mesto ešte viac, historické centrum je pekné, rovnako ako aj promenáda a pláže. Zopár fotiek z Bari:

taliansko

taliansko

taliansko

taliansko

Hodinku vlakom od Bari leží rozprávkové Alberobello. Ak máte auto, zvládnete presun do 50-tich minút. Okrem neho sa v blízkosti Bari nachádzajú ďalšie miesta, ktoré si zaslúžia vašu návštevu – Polignano a Mare a Matera. O tých však niekedy inokedy. 🙂

Prečo sa oplatí prísť do Alberobello?

Na rozprávkovosti tomuto mestu pridávajú ich typické domčeky trulli, v jednotnom čísle trullo. Sú to typické kamenné domy s kužeľovou strechou. Väčšinou bolo vnútro rozdelené nasledovne: kuchyňa a jedna izba dole a hore povala. Vnútri sú maličké, ale príjemné chladné.

taliansko

Pôvodne slúžili na bývanie, ale aj ako sýpky. Stavali sa z cementu a malty a tým pádom ich vidiecke obyvateľstvo nemuselo zdaňovať. Na domčekoch v Alberobello je zaujímavé to, že sú ukončené vežičkou a na streche majú namaľovaný symbol. Sú tu buď planetárne symboly, ale nájdete tu aj kríž alebo srdce.

Väčšinou sa v domčekoch nachádzajú obchodíky, reštaurácie a veľa z nich stále slúži ako domov pre miestnych obyvateľov. Ak chcete zažiť autentický zážitok, trullo si môžete prenajať aj cez AirBnb.

taliansko

Nejdem vám dávať konkrétne tipy, kde ísť v Arbelobello, pretože to si ho musíte obehať celé. Pripravte sa však na kopce, ktoré vás odmenia nádhernými výhľadmi. Túlajte sa po jeho uličkách a nechajte sa unášať rozprávkovou atmosférou. A dosť už bolo slov, prišli ste tu obzerať fotky, tak tu sú. 😉

taliansko

taliansko

taliansko

taliansko

taliansko

taliansko

taliansko

taliansko

taliansko

taliansko

 

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *