Knimohoľské kaviarne: Banská Štiavnica – špeciál

Keď sa pozriete na Šuflík a prižmúrite jedno oko, možno zistíte dve moje najväčšie úchylky. Tušíte správne. Sú to knihy a cestovanie. A aby som stále frajerovi doma nemrnčala, že chcem niekde ísť, prekvapila som ho meninovým darčekom – výletom do krásnej Banskej Štiavnice. A tak sa začal náš predĺžení víkend, počas ktorého sme spoznávali kaviarne a chutné jedlo.


martinus.sk
Tento v poradí už druhý špeciál s názvom knihomoľské kaviarne bude trochu špeciálny. Okrem jednej kaviarne ich tu nájdete hneď 4.

Kaviarne v centre mesta – Archanjel

Archanjel je kaviareň, bar a hotel v jednom. Nachádza sa priamo v centre na Radničnom námestí a nájdete v ňom iba pár stolíkov, ktoré sú rozložené do dvoch miestností. Hneď v prvej sa môžete zohriať pri kachľovej peci, ale aj obsadiť kútik so starým gaučom a kresielkami. Ak máte hudobný sluch, v druhej miestnosti si môžete zahrať na klavír.

kaviarne

V zime pôsobí Archanjel vďaka piecke veľmi útulne, dobre sa tu sedí a ešte lepšie sa tu pije pivko. Bohužiaľ sa tu však nenajete. Jedine, že by ste to pivko chceli prekladať sladkým koláčikom.

kaviarne

Zašité Art Cafe

Ak budete hľadať túto kaviareň na Akademickej ulici pomocou navigácie, možno budete prekvapení, že ste dorazili na miesto a kaviareň nikde! Trik sa ukrýva v tom, že musíte vyjsť hore po schodoch, kde objavíte obrastené dvere. Za nimi sa ukrýva kaviareň Art Cafe, ktorú obľubujú aj miestni.

kaviarne

V zadnej miestnosti sa pohodlne usadíte do starožitno vyzerajúcich kresiel a gaučov. Ak chcete byť bližšie pri zdroji, využiť môžete aj miestnosť pri bare. V Art Cafe po novom aj varia, a tak si k pivku môžete dať utopencov, guláš alebo iné jedlo z aktuálnej ponuky. Jedlo poteší všetkých vyznávačov väčších porcií a prijateľných cien.

kaviarne

Konkurenčná Stará škola

Zvláštnosť všetkých týchto kaviarní je, že sú takmer pri sebe. Ak pôjdete do historického centra z vrchnej časti od Námestia svätej Trojice, ako prvé narazíte na Archanjela a hneď pod ním na Starú školu. Tá sa od ostatných odlišuje svojím vzhľadom. Interiér je viac „hipsterský“ a industriálny.

kaviarne

Majú tu výbornú kávu, ešte lepšie koláčiky, rôzne ľadové matcha čaje a hry! My sme si pri džbániku filtrovanej kávy zahrali spoločenskú hru I know, ktorá nám po pár pivách veľmi nešla.

kaviarne

Najznámejšie kaviarne – Divná pani

Ak ste niekedy svojim kamarátom, rodine alebo známym hovorili, že idete na výlet do Banskej Štiavnice, na 99 % vám odporučili navštíviť Divnú pani. Je to asi najznámejšia a zo všetkých vyššie spomenutých najväčšia kaviareň. Preto, ak máte radi malé útulné priestory, na svoje si tu neprídete.

kaviarne

Kaviareň sa skladá celkovo zo 4 častí. Tá najväčšia je plná gaučov a nízkych stolíkov, ale vzadu nájdete jeden klenot. Výklenok s gaučom, kreslami a plného kníh! Asi vám nemusím hovoriť, kde sme sa usadili my. Ostatné časti sú v porovnaní s gaučovou miestnosťou menšie.

kaviarne

Čo ma trochu zarazilo bolo, že pivko majú iba tretinkové fľaškové a milk shake bol trochu umelý. Kým si vyberiete, čo by ste si dali, dostanete na čítanie hotovú bibliu nápojov. Na jej prelúskanie budete potrebovať pár dlhších minút.

kaviarne

kaviarne

Záverečné hodnotenie: Banská Štiavnica je sama o sebe krásna a historická. A práve preto sa mi najviac páčili kaviarne s „dobovým interiérom“. Ak by som zo všetkých mala vybrať jednu, kde by som sa rada vrátila, bol by to Archanjel. Obsluha bola milá, pivko čapované, interiér malý, milý a príjemný.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *