Knižné novinky zo Šuflíka: Letný špeciál

Počas leta zanedbávam pravidelné aktivity, medzi ktoré patria aj knižné novinky a najlepšie knihy. Ale keď vonku je tak pekne a namiesto toho, aby som poctivo písala články, sa vyvaľujem s knihou v ruke. Preto som sa rozhodla obzrieť do minulosti a spojiť letné knihy, ktoré som prečítala, a na ktoré sa ešte iba v najbližších dňoch chystám, do spoločných knižných novniek. Fotky tentokrát vznikli na prádnom mieste – Pán králiček priestor.

www.martinus.sk

André Aciman: Daj mi tvoje meno

Daj mi tvoje meno je kniha o úprimnej láske medzi 17-ročným Eliom a dospelým intelektuálom Oliverom. Dej sa odohráva na rodinnej vilke v nádhernom Taliansku a presne tam som ju aj čítala. Teda nie v tej vilke, ale v útulných talianskych AirBnB bytíkoch. Elio zo začiatku svoju náklonnosť k Oliverovi zakrýva, ale keď sa prejavia ich city naplno, zistí, že až tak dobre mu to nešlo.

knižné novinky

Bogomil Ďuzel: Protivník

Básnickú zbierku Protivník zostavil macedónsky básnik, prekladateľ a esejista. Vo svojej tvorbe sa zameriava na súčasnú spoločnosť, ale aj na historické udalosti, ktoré nás ako ľudí formovali. Básne sú doplnené o nádherné čierno-biele ilustrácie. A s touto zbierkou sa po dlhšej dobe rozrástli knižné novinky o básnickú tvorbu.

Elena Ferrante: Zraňujúca láska

Viete, že Elena Ferrante patrí medzi mojich obľúbených autorov. Jej príbehy sú plné silných, ale aj citovo zraneniteľných žien. Hrdinkou knihy Zraňujúca láska je Delia, ktorá sa ako dospelá žena vracia do Neapolu, kde musí pochovať svoju matku. Práve tu sa vydá po stopách jej posledných dní, aby spoznala jej pravú podobu.

knižné novinky

Alena Mornštajnová: Hana

Malá Mira nechápe, prečo sa s nimi teta Hana nerozpráva. Maminka jej hovorí, že na ňu musia dávať pozor a postarať sa o ňu. Nikoho iného už na svete nemá. Stále chodí v čiernom vyťahanom svetri a vo vreckách ukrýva chlebové kôrky. Keď zasiahne mestečko epidémia, Mira zrazu zostáva sama a jedinou jej žijúcou príbuznou je Hana. Tak sa postupne dozvie o smutnom osude jej židovskej rodiny.

knižné novinky

Ian McEwan: V orechovej škrupinke

Hovorí sa, že deti v brušku vnímajú všetko, čo sa okolo nich deje. Hrdinom knihy V orechovej škrupinke je plod v bruchu, ktorý musí byť svedkom toho, ako chce jeho mama s milencom zabiť jeho biologického otca.

knižné novinky

Ladislav Zibura: 40 dní pěšky do Jeruzaléma

Ladislav Zibura sa so svojimi cestopismi objavil aj na Šuflíku. 40 dní pěšky do Jeruzaléma je jeho úplne prvá kniha, v ktorej spísal svoje zážitky z ciest do tejto nádhernej krajiny. Samozrejme, nesmie chýbať jeho charakteristický humor a príhody, ktoré len tak nezažijete.

knižné novinky

Karl Ove Knausgård: Môj boj 4.

Autobiografická séria tohto nórskeho autora sa už prehupla do jej druhej polovice. V štvrtom diele si Karl Ove zaspomína na svoje učiteľské roky a své mládí. Túži po prvých láskach, ale zameriava sa aj na otázky vlastnej existencie.

knižné novinky

Elena Favilli: Príbehy na dobrú noc pre rebelky

Nie som síce malá, ale kúsok rebelky sa vo mne možno ešte nájde. Knižné novinky uzatvára toto nádherné dielo zostavené z príbehov viac a menej známych žien, ktoré niečo dokázali na tomto svete. Či už sú to vedkyne, športovkyne, aktivistky za práva alebo političky. Každá z nich vyšla zo stereotypu, že veľké veci robia iba muži. Príbehy sú doplnené o ilustrované portréty od ženských ilustrátoriek.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *