Najlepšie knihy: výber zo Šuflíka I.

Šuflík funguje už nejaký ten mesiac a tak som rozhodla konečne priniesť niečo nové. Okrem klasických článkov s mini recenziami kníh, ktoré prečítam počas mesiaca, by som vám chcela predstaviť najlepšie knihy, ktoré sa mi dostali do rúk.

Pri výbere tých top kníh som zistila, že ich je neskutočné množstvo. Aby som vás netýrala jedným dlhým článkom, rozdelila som ich do niekoľkých sérií. Niektoré diela nájdete aj na Šuflíku a iné som čítala ešte pred tým, ako som tento projekt rozbehla. Dnes vám prinášam svoj prvý výber toho najlepšieho.

Július Satinský – Expedície 1973 – 1982

Najlepšie knihy by sa nezaobišli bez Jula Satinského a jeho zbierky s názvom Expedície. Táto malá kniha do vrecka je ako stvorená na výlety. Nájdete v nej výber z cestovných denníkov, ktorý je rozdelený do 6 kapitol – 6 rôznych letných turistických výletov. Kniha je plná skvelých Julových humorných historiek, vtipných poznámok, ale aj turistických rád. V tomto krásnom grafickom spracovaní nájdete aj zoznam vecí, ktoré si bral na výlety, mapy a poznámky.

najlepsie knihy julius satinsky

Jón Kalman Stefánsson – Letné svetlo a potom príde noc

Toto islandské dielo sa nedávno objavilo aj na blogu. Stefánsson vytvoril knihu z rôznych príbehov o jednom malom islandskom mestečku. Tmavé dni striedajú tie svetlejšie a presne takto postupne plynie aj život jeho obyvateľov. Niektorý prepadnú hviezdam a stanú sa z nich astrológovia, iný sa zas dočkajú návratu starej lásky. Kniha a jej dej je rozmanitý, ťaživý a tmavý ako samotný Island. Ak ste navštívili túto krajinu, určite si túto nevšednú knihu zamilujete.

najlepsie knihy stefansson

 

Elena Ferrante – Neapolská sága

Ak Šuflík sledujete už dlhšie, určite viete o mojej láske k Neapolskej ságe od Eleny Ferrante. Všetky knihy z tejto série patria jednoznačne medzi najlepšie knihy minulého a tohto roka. Príbeh o dvoch kamarátkach Elene a Lile sa odohráva v temperamentnom Neapole. Postupne sa v knihách z mladých dievčat stávajú dospelé ženy.

Spoločne prežívajú trápenia v láske, úspechy v škole, ale aj závisť a hádky. Na pozadí sa v knihách vykresľuje aj celková politická situácia v Taliansku na konci 50. rokov. Preniesť sa do slnečného Talianska sa môžete v knihe Geniálna priateľka, Príbeh nového priezviska a Tí, čo odchádzajú – tí, čo zostávajú.

najlepsie knihy elena ferrante

Tim Burton – The Melancholy Death of Oyster Boy and Other Stories

Tim Burton patrí medzi mojich obľúbených režisérov. O Nožnicovorukom Edwardovi sa mi ako malej snívalo ešte niekoľko nocí. Páčia sa mi jeho hororové rozprávky, strašidelné príbehy a nezvyčajné kresby. The Melancholy Death of Oyster Boys and Other Stories obsahuje presne takéto príbehy.

Mini poviedka, podľa ktorej je pomenovaná kniha, rozpráva príbeh o mladom páriku, ktorému sa narodí dieťa s hlavou ako ustrica. Niektoré príbehy sú iba krátke rýmovačky alebo básničky, ale aj v pár vetičkách dokáže Burton vykresliť celý príbeh. Plusom knihy sú jeho typické kresbičky.

najlepsie knihy tim burton

Iboja Wandall-Holm – Moruša

Prvé najlepšie knihy ukončím smutným príbehom. Knihy z vydavateľstva Absynt čítam rada. Reportáže z rôznych krajín ponúkajú realistický pohľad na to, čo sa deje za hranicami našej krajiny. Moruša je trošku iná. Je to kniha na pomedzí beletrie, memoárov a fikcie. Iboja je mladá židovka, ktorá počas druhej svetovej vojny prežila Osvienčim aj pochod smrti do Ravensbrücku.

Viem, čo si myslíte, na túto tému bolo napísaných už veľa kníh. Moruša je však miestami poetický a hlavne realistický príbeh, pri ktorom budete mať zimomriavky. Najsilnejšie bolo pre mňa vykreslenie prechodu od obyčajných dní až po boj o život.

najlepsie knihy morusa

martinus.sk

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *