Prečo by sme mali tráviť čas s knihou v ruke

Pripraviť si šálku čaju alebo kávy, zababušiť sa do obľúbenej deky a do rúk zobrať práve rozčítanú knihu. Aj vy si takto predstavujete ideálne strávený voľný čas? Čítanie kníh a hlavne beletrie z nás robí empatické, kreatívne osobnosti a poskytuje dokonalý útek od reality.

www.martinus.sk
Je jedno či patríte medzi občasných čitateľov, alebo bez knihy neodídete z domu. Čítanie fiktívnych príbehov má svoj zmysel. Už od útleho detstva si rozširujeme slovnú zásobu, spoznávame prostredníctvom nich ďaleké kraje a kultúru. Nie sú to iba moje výmysly, ktorými sa vás snažím dokopať k otvoreniu tej knihy, čo máte už mesiac rozčítanú.

kniha

Melanie Green, profesorka na katedre komunikácie Buffalskej univerzity, tvrdí, že čítanie beletrie poskytuje radosť a potešenie, navyše nás dokáže zachrániť pred stresom a nudou. Vo svojom prieskume za zaoberala samotným únikom, alebo lepšie povedané stratením sa v knihách. Čítanie príbehov iných ľudí, nám dáva možnosť lepšie ich pochopiť a komunikovať s nimi, zapájajú naše mozgové závity a rozširujú náš pohľad na svet.

Dávajú nám pocit, že sme súčasťou niečoho väčšieho, ako sme my sami. Na to, aby ste to všetko zažili a rozvíjali seba ako individualitu, stačí vziať do rúk kvalitnú literatúru. Najkrajšie na tom je, že práve vy rozhodujete o tom, ktoré dielo patrí do tejto kategórie.

Príbehy o iných ľuďoch rozvíjajú našu individualitu

Možno ste to už sami zažili pri čítaní nejakej knihy. Často pri tejto aktivite prechádzame menšími zmenami, ktoré sa môžu odraziť na našom správaní. Zrazu začneme v určitých situáciách reagovať inak. Neviem či to stáva aj vám, alebo iba mne, ale často prídem až po dlhšej dobe na to, čo som mohla v danej situácii urobiť alebo povedať. Ocitnem sa myšlienkami vo vlastnom svete. Predstavujem si, ako by som reagovala v určitých situáciách, v ktorých som sa ešte neocitla, prípadne o ktorých viem, že ma čakajú. A práve pri takomto fantazírovaní vás môžu vedome aj nevedome ovplyvniť prečítané príbehy a postavy, ktoré v nich vystupovali.

kniha

Keith Oatley vyskúšal na Torontskej univerzite malý experiment. Zobral rovnaký príbeh, ktorý bol napísaný dvoma spôsobmi – fiction a non-fiction. Každá skupina účastníkov čítala inú verziu príbehu. Následne spozorovali pri tých, čo čítali fikciu zmeny v ich osobnostných črtách. Táto zmena pri skupinke, ktorej dali non-fiction príbeh nenastala.

Vďaka knihám nie sme sami

Človek je tvor sociálny. Radi trávime čas so svojou rodinou a kamarátmi. Samozrejme, niekedy potrebujeme priestor aj pre seba. Skúste si však vypočítať koľko hodín alebo dní ste do týždňa skutočne sami a koľko času trávite v prítomnosti ostatných. U mňa by sa pokojne uplatnilo pravidlo 80/20 = 80 % času trávim s ľuďmi a iba 20 % som sama.

Už spomínaná Melanie Green pri svojom experimente zistila, že našu túžbu po interakcii s inými ľuďmi dokážu naplniť knihy, pretože verne napodobňujú pocity, ktoré prežívame v prítomnosti ostatných. Po polhodinke čítania beletrie pocítite šťastie a budete mať pocit, že niekde patríte.

Knihy dokážu zlepšiť aj naše empatické schopnosti. Tým, že sa v príbehoch dostanete do hlavy druhej osoby, čítate o jeho myšlienkach, rozhodnutiach a charakterových vlastnostiach, dokážete lepšie pochopiť reagovanie druhých v rôznych situáciách. Dokážete sa lepšie vžiť do ich situácie a skutočne im pomôcť. Dokonca, ak sa dokážete plne stotožniť s hlavným hrdinom príbehu, zmeníte na určitý čas svoje správanie.

Stratiť sa v knihách má pozitívny vplyv na náš spoločenský život, ale aj kognitívne funkcie, ako je pamäť, pozornosť, schopnosť pochopenia informácií alebo prinášania riešení. Okrem toho pôsobí ako perfektný antistresový faktor. Pre mňa nie je nič lepšie, ako po dlhom dni, kedy sa niekoľkokrát vytočím, prísť domov, sadnúť si na gauč a prečítať si dobrú knihu.

 

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *