Výber zo Šuflíka: knihy o priateľstve

Knihy o priateľstve patria medzi moje obľúbené. Nedovolím si napísať najobľúbenejšie, pretože by sa určite našli iné námety, ktoré mám radšej. Baví ma však sledovať životné osudy ľudí, to, ako spolu vychádzajú rôzne povahy a ako aj malé detaily dokážu ovplyvniť zvyšok ich života. A práve preto som vybrala tie diela, ktoré sú plné priateľstva a komplikácií, ktoré s ním prichádzajú.

martinus.sk

Zadie Smith – Swing Time

Swing Time je príbeh o dvoch kamarátkach, ktoré zdieľajú nielen školu, ale aj sny a ambície. Obe malé dievčatá sa chcú stať tanečníčkami, ale ich osudy sa vyvíjajú inak, ako si vysnívali. Rozličné pomery, v ktorých vyrastajú a zdravotné komplikácie zapríčinia to, že sa ich životy začnú uberať odlišnými smermi. Tým sa ich už doteraz komplikovaný vzťah ešte viac zamotá.  

Hanya Yanagihara – Malý život

Silný príbeh o štyroch kamarátoch, ktorí sa spoznajú počas štúdia na vysokej škole. Každý z nich má svoj vlastný osud a svoje vlastné rany, ktoré si nesie z detstva. Niekto o nich rozpráva otvorene, niekto si ich prísne stráži. Postupne sa však zoznámite so životom každého z nich a zistíte, ako minulosť vplýva na prítomnosť.

knihy_o_priatelstve_maly_zivot

Elena Ferrante – Neapolská sága

Neapolskú ságu tu už omieľam toľko až pochybujem, že sa nájde ešte niekto, kto na Šuflíku o nej nečítal. Príbeh o komplikovanom priateľstve Eleny a Lily, ktoré sa odohráva v uličkách okrajovej neapolskej štvrte chytil asi každého. Nečakané zápletky, talianska atmosféra, ale aj mládežnícka nevinnosť. Počas štyroch dielov spoznáte život a osudy dvoch dievčat, ktoré si prešli všetkým od úprimného priateľstva až po nenávisť.

Kazuo Ishiguro – Neopouštěj mě

Uznávam, že tento príbeh nepatrí úplne medzi knihy o priateľstve. Ale vďaka kamarátstvu dokážu hlavní hrdinovia prežiť život v internátnej škole bez toho, aby tušili pravý zmysel, prečo tam sú. Časom, keď sa ich životné osudy roztrhnú alebo naopak ešte viac prepletú, sú tu jeden pre druhého a dokážu zabudnúť na staré hádky.

knihy_o_priatelstve_neopoustej_me

Stephen Chbosky – Charlieho malé tajomstvá

Charlie počas leta zažije šok, keď jeho najlepší kamarát, s ktorým mal nastúpiť do rovnakej školy, nečakane umrie. Musí sa vyrovnať so zmenami vo svojom živote, ale aj s minulosťou. Našťastie mu do života vstúpia noví kamaráti a objaví sa aj nejaká tá láska.

David Nicholls – Jeden deň

Niekto by túto knihu zaradil medzi diela o láske. S tým absolútne súhlasím, ale stojím si aj za účasťou v tomto zozname. Od posledného dňa vysokej školy sú Dex a Em nerozlučná dvojica. Sú najlepší priateľa, ktorí spolu prežívajú radosti, pády, ale aj milostné romániky. Samozrejme, aj ich kamarátsky vzťah musí prejsť rôznymi prekážkami a problémami.

knihy_o_priatelstve_jeden_den

Tom Michell – Môj priateľ tučniak

Knihy o priateľstve ukončí tento milý príbeh, v ktorom učiteľ Tom na dovolenke zachráni tučniaka. Očistí ho od ropy a naivne si myslí, že ho vypustí naspäť do prírody. Tučniak sa však rozhodne ho nasledovať a stane sa jeho najlepším priateľom. Vráti sa s ním do školy a svojou prítomnosťou spríjemňuje deň každému koho stretne.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *