5 tipov, ako prečítať za rok 40 kníh

Bolo to niekedy počas roka, keď som si prečítala o páriku, ktorý za rok prečítal dokopy viac ako 300 kníh. Niektoré dokonca viackrát. Zamyslela som sa nad tým, koľko kníh som za predchádzajúci rok prečítala ja. Mohlo ich byť tak 5. A to je, prosím pekne, veľmi málo.

Uvažovala som, ako to zmeniť. Počas vianočných sviatkov som prečítala asi tri knihy. Zistila som, že keď má človek motiváciu, vypracuje si systém, všetko sa dá zvládnuť. A tak som sa rozhodla, že počas nasledujúceho roka sa budem naplno venovať literatúre. Číslo päť zmením na 36. Nakoniec som ich dala za rok 40.  

1. Motivujte sa

Viem, viem. Motivácia je už jedno veľké klišé. Ale skutočne pomáha, keď máte pred sebou jasnú víziu, cieľ. Mne pomohol jednoduchý projekt. V bývalej práci sme mali priniesť nejaký nápad, ktorý by mal prínos pre firmu, prípadne kolegov. Mohlo to byť aj niečo úplne osobné. Už dlhšie sledujem stránku Brain Pickings. Zakladateľka začínala tak, že všetky zaujímavosti, ktoré našla na webe spracovala do newslettra a rozposlala ho svojim kolegom. Forma môjho projektu bola jasná – newsletter.

Ak som chcela prečítať za rok 36 kníh, musela som ísť tempom tri knihy za mesiac. Newsletter sa preto skladal z troch kníh a troch filmov, prípadne seriálov. Chcela som, aby zaujal aj neknihomoľov. Každý mesiac som vedela, že jednoducho musím prečítať tie tri knihy, ak som chcela odoslať plnohodnotný newsletter. A to bola moja najväčšia motivácia.

2. Sledujte svoj pokrok

Máme Facebooky, Instragramy, Snapchaty. Poznáte sociálnu sieť pre knihomoľov? Good reads je stránka, kde sa dočítate recenzie knižiek, informácie o autoroch a objavíte knižné novinky z rôznych žánrov. Kamošom môžete odporúčať knihy, písať si správy a zapájať sa do diskusií. Pri každej knižke si označíte, či ju aktuálne čítate, chcete si ju prečítať alebo ju už dávno máte za sebou. Udelíte jej hodnotenie a pridávate si ju do svojej virtuálnej knižnej poličky.

Úplne super je Reading Challenge. Sami si určite, koľko kníh chcete za rok prečítať. Knihy sa vám objavujú vo výzve a vy sledujete svoj pokrok. Máte prehľad o tom, koľko kníh už máte za sebou, koľko vás ešte čaká a ako sú na tom vaši kamaráti. Stanovte si počet kníh, ktoré chcete za rok prečítať. Dajte si radšej nižšie číslo. Počas roka viete svoju výzvu upravovať. A ak sa vám ju nakoniec podarí prekonať, budete o to šťastnejší.

3. Nesledujte čas

Najčastejšia výhovorka, prečo ľudia nečítajú viac kníh je, že čítajú pomaly. Každý ma svoje tempo čítania. Knihy vždy čítajte podľa svojich možností, ale nepozerajte pri tom na čas. Ak uvidíte, že ste za hodinu prečítali iba 20 strán, budete frustrovaní. Niektoré knihy sa čítajú rýchlejšie, iné pomalšie. Už pri prvých stranách si všimnite svoje priemerné tempo. Takto budete približne vedieť, koľko času potrebujete venovať čítaniu. Namiesto toho, aby ste si povedali, že dnes budete čítať dve hodiny, si povedzte, že dnes chcete prečítať 40 strán. Ak chcete stihnúť viac kníh za jeden rok, 40 strán je denný priemer, ktorý potrebujete dosiahnuť. Niekedy sa môže stať, že celý večer presedíte s knižkou v ruke a nebude vám to vôbec prekážať.

4. Rozvrhnite si knihy na jednotlivé mesiace

Úprimne, je nereálne, aby ste za mesiac prečítali tri 600 stránové knihy. Ak chodíte do práce, máte partnerov a ešte sa venujete aj kamarátom. Preto si spravte aspoň približný zoznam kníh, ktoré chcete prečítať. Stačí, keď si ho načrtnete na mesiac dopredu. Keď zistíte, že chcete za mesiac prečítať dve hrubé knihy, jednu odložte. Radšej si zvoľte knihu, ktorú zvládnete dočítať. Takto sa vyhnete frustrácii číslo dva.

martinus.sk

5. Čítajte vždy a všade

Vždy mám pri sebe knihu. No dobre, nie vtedy, keď má 500 strán a viac. Ale vždy sa ju snažím mať v batohu. Nikdy neviete, kedy budete mať príležitosť na čítanie. V autobuse, vo vlaku, kým čakáte na priateľa alebo kamošku. Presne vtedy prečítate tých 10 strán, ktoré vám zostávajú do konca kapitoly.

Čítaniu som najviac venovala víkendy a sviatky. Moje soboty vyzerajú tak, že vstanem o 8:00, dám si kávu, do približne 10 – 11:00 čítam a upratujem. Potom sa niekedy večer znova vrátim ku knihe. A takto to ide dookola. Samozrejme, že pri niektorých knihách som si dala aj týždňovú pauzu. Pamätám si, že pri Lolite od Nabokova som naraz dala maximálne 20 strán. Bolo to strašné! Ale dôležité je vydržať a čítať to, čo vás baví. 🙂 Počas tých lepších dní som za 6 hodín prečítala 327 strán. Áno, bol sviatok a ja som nemusela robiť nič. Úplne nič. A tak som čítala.

Môj zoznam 40 kníh za rok 2016

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *