Alena Mornštajnová: Hana

Hana je Mirina divná teta. Stále chodí v čiernom vyťahanom svetri a po vreckách má chlebové kôrky. To je jediné jedlo, ktoré dá do úst. Malá Mira sa neustále pýta mami, čo je s tetou Hanou, ale tá jej nikdy nepovie pravdu. Tú sa dozvie až o niekoľko rokov neskôr.

Na prvý pohľad má Mira bezstarostné detstvo. Je najstaršia z troch súrodencov, neustály výmyselník, má najlepšiu kamarátku Jarmilku, ocina, ktorý trávi čas nad hodinovými ručičkami a milujúcu matku. To všetko sa zmení, keď po epidémii zostane sama. Na chvíľu ju prichýli kamarátka jej mami, ktorú však Hana z duše neznáša. Nechápe, prečo sa dospelí medzi sebou nerozprávajú a prečo jej nechcú povedať, čo sa v minulosti stalo.

Hana

Epidémiu však prežije Hana a to kvôli tomu, že kedysi dávno už týfus prekonala. Berie si malú Miru do domu na námestí so širokými parapetmi, na ktorých sa dá sedieť a sledovať okolitý svet. Odomkne starú izbu jej mami a vytvára pre Miru nový aj keď tichý domov. Až keď je Mira tínedžerka, dozvie sa, že teta Hana prežila koncentračný tábor. Postupne zistí, aký osud zasiahol jej rodinu a ako ju aj tie najmenšie rozhodnutia poznačili na celý život.

Hana

Jednotlivé kapitoly sú rozdelené podľa rokov a tak sa zo súčasnosti dostanete do minulosti. Kniha Hana je neskutočne pútavá. Po dlhej dobe to bola kniha, ktorú som nechcela odložiť a musela som ju čítať. Pripravte sa však na to, že je neskutočne smutná.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *