André Aciman: Daj mi tvoje meno

Knižná a už aj filmová senzácia tohto roka. Aféry na jednu noc, pár dní alebo týždňov, nás dokážu ovplyvniť na celý život. Možno to sami poznáte. Stretnete niekoho s kým pre rôzne dôvody nemôžete byť, ale aj tak sa snažíte užiť si spoločné chvíle naplno. Nech je to aj tá jedna noc. Dielo Daj mi tvoje meno predstaví príbeh 17-ročného Elia, ktorý túži na pár týždňov skončiť v náručí Olivera. Intelektuála z Ameriky, ktorý na pár dní prišiel žiť do domu jeho rodičov v Taliansku.

Celý príbeh je vyrozprávaný z pohľadu prvej osoby – Elia. Opisuje, ako videl Olivera prvýkrát vystúpiť z taxíka v jeho modrej košeli, ktorú neskôr bude volať rozviata. Ako dni plynú, cíti, že mu Oliver nie je ľahostajný. Niekedy sa ho snaží ohúriť, ale väčšinou času chce pôsobiť nenápadne a nedať najavo svoje city.

daj mi tvoje meno

Podelí sa s nami o jeho úvahy, ako asi Oliver môže vnímať jeho jednotlivé reakcie. Postupne, keď sa ich vzťah presunie k niečomu hlbšiemu, prezradí mu, že až tak dobre svoje city neskrýval. To nie je žiadny spoiler, nebojte sa. Viete, predsa, že spolu zažijú skvelé talianske leto plné slnka, mora, dobrého jedla a vína.

Obaja vedia, že to, čo sa medzi nimi vytvorilo nevydrží večne. Príde druhá polovica augusta a Oliver bude na lodi naspäť do Ameriky. Dokáže sa s tým Elio vyrovnať? Podarí sa mu raz na Olivera zabudnúť? To si už musíte prečítať sami.

daj mi tvoje meno

A čo je na knihe také super? Práve tie Eliove myšlienky! O tom, že Oliver dokázal byť viac ním, ako bol kedy on, všetko to, čo sa ukrýva za samotným názvom Daj mi tvoje meno, ako dve duše dokážu aspoň na krátky čas splynúť v jednu. Čerešničkou na torte sú tie zvrhlé scény, ktoré by mňa v živote nenapadli. A tu dám malý spoiler – počkajte si na sezónu broskýň.   

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *