Andrew Krivak: Dlouhý návrat

Andrew Krivak napísal poetický príbeh o Slovákoch, ktorí emigrujú za lepším životom do Ameriky. Tam sa ich púť ani zďaleka nekončí.

Na začiatku príbehu stojí Ondrej Vinich, ktorý so svojou ženou a malým Jozefom odídu do Colorada. Doma sa odmieta rozprávať inak ako po anglicky. Je trochu prísny, ale hlavne ľudský a milujúci otec. Na začiatku príbehu však stoji tragédia. Jeho ženu zrazí vlak a od toho okamihu zostáva so synom sám.

andrew krivak a dlouhy navrat

Ameriku vystriedajú za rodné Slovensko. Chlapec vyrastá s ocom na paši, pomáha mu s ovcami a učí sa po anglicky. Ondrej naučí syna strieľať z pušky, stopovať zvieratá a orientovať sa v lese.

Andrew Krivak zasadil príbeh do vojnového obdobia. Jozef narukuje na front už v 17-tich rokoch. A od tohto momentu sa začína realistický opis mŕtvych tiel, stopovania zbehov a ďalších vojnových aktivít. Jozef je na začiatku plný nadšenia a túži obraňovať vlastnú krajinu.

Postupne nastáva zmena v jeho vnímaní. Andrew Krivak ponúka pohľad na to, ako sa z malého nevinného chlapca stane mladík plný ideálov, a až keď si na vlastnej koži vyskúša, čo všetko so sebou prináša vojna, zmení sa jeho pohľad na svet.

spisovatel andrew krivak

Pri čítaní tejto knihy som zistila, že ma vojnová téma až tak nebaví. Bolo zaujímavé čítať osud Jozefa na vojne, aká bola ich úloha a čo všetko museli robiť. Jozefove myšlienky o vojne, jej dopadne na človeka a hlavne na rodiny, ktoré vo vojne stratia synov, otcov a manželov, chytia za srdce.

Ak máte radi vojnovú tematiku, táto kniha vás určite poteší. Smutné však je, že kniha opisuje príbeh Slovákov, miestami sa v texte nachádzajú aj slovenské výrazy, ale vyšla v češtine. Možno som iba ja zle Googlila, neviem. Ale slovenský preklad by určite potešil.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *