Andy Weir: Marťan

Astronaut Mark Watney mal na prvý pohľad jednoduchú úlohu. Spolu so zvyškom posádky pristane na Marse, kde bude odoberať a testovať vzorky. Po pár soloch (tak sa označujú dni na Marse) sa bezpečne vrátia naspäť. Osud to však chcel inak a jedného dňa zasiahne ich hub piesočná búrka. Tá je taká silná, že po 6-tich soloch príde rozkaz nasadnúť do odletového modulu a opustiť Mars.

Pri evakuácii prebodne Marka odtrhnutá anténa a monitor jeho životných funkcií prestane vykazovať činnosť. Posádka si právom myslí, že zomrel a je nútená odletieť bez neho. Čo sa však stalo je, že anténa trafila, okrem Marka, aj priamo elektroniku v skafandri a nikto nemohol vedieť, že stále žije. A tak sa z Marka stal Marťan – jeden z prvých ľudí, ktorí navštívili túto planétu a vyzerá to tak, že bude aj prvým človekom, ktorý tu umrie. Všetko je zničené a nedokáže poslať správu, že je v poriadku.

marťan

Až pri kontrole snímkov z oblasti hubu, Houston náhodou zistí, že sa niečo deje. Postupne odhalia, že veci sa samé premiestňujú, pričom nikde nevidia telo a tak je všetko jasné. Mark Watney žije. Tým sa rozpúta nová misia – nájsť spôsob, ako ho dostať z Marsu domov.

Marťan je zase raz kniha, ku ktorej som sa dostala na základe filmu. Ten som žrala od prvej až po poslednú minútu. Kniha je omnoho, omnoho vtipnejšia. Mark Watney bol totiž do posádky vybraný ako spoločenský, extrovertný typ, s ktorým každý vychádza a dokáže zlepšiť náladu všade, kde sa objaví. Jeho zápisky zo života na Marse sú vtipné, frustrujúce a plné fyzikálnych a chemických výpočtov. Už pri prvých som sa stratila, ale Mark vždy vysvetlí, prečo sa chystá urobiť, to čo chce urobiť a naopak, prečo to môže byť nebezpečné.

marťan

Denníkové zápisky dopĺňajú informácie o aktuálnom dianí doma na Zemi. Dokážete tak prežívať celý jeho nechcený pobyt na Marse z viacerých uhlov pohľadu. Marťan bola pre mňa super sc-fi kniha, a to normálne až tak tento žáner nečítam, s perfektným príbehom. Na konci mi skoro aj slzička vyšla.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *