Anna Cima: Probudím se na Šibuji

Magický debutový príbeh českej autorky Anna Cima Probudím se na Šibuji sa stretáva v dvoch líniách. V prvej sa zoznamujeme so 17-ročnou Janou, ktorá si splní svoj sen a konečne navštívi Tokio. V druhej časti sa zas stretávame s už 24-ročnou Janou, študentkou japanológie, ktorá sa usiluje získať štipendium do Tokia.

Jana už ako tínedžerka rada jedla paličkami, pozerala japonské filmy, učila sa nejaké tie znaky a rodičia jej dokonca dohodili hodiny u známeho japanológa. Takto sa postupne zoznamovala s touto pre ňu fascinujúcou kultúrou a obdivovala šikmookých chlapcov. Jej posadnutosť Japonskom nezmizla ani v dospelosti, a tak voľba vysokej školy bola jasná. Dostala sa na štúdium japanológie v Prahe, kde vypomáha vo fakultnej knižnici. Tam sa dostane k diele pre ňu doteraz neznámeho spisovateľa Kawašita.

Probudím se na Šibuji

Od prečítania jeho poviedky o rozpoltenosti bytia, ním začne byť posadnutá. Snaží sa o ňom zistiť, čo najviac a pustí sa do prekladu jednej jeho poviedky. S prekladom jej začne pomáhať Strašidlo. Tak volá Jana staršieho spolužiaka, ktorý nakoniec nie je až taký divný ako na prvý pohľad vyzerá.

Keď má Jana 17 rokov, navštívi so svojou kamarátkou vysnívané Tokio. Má iba jedno jediné želanie, aby tam mohla zostať navždy. Keď sa prebudí pri soche známeho psa a márne sa snaží dovolať kamarátke a dostať sa do bytu, zistí, že jej sen sa naplnil. Jana, alebo jej duch, myšlienka, sama netuší, čo vlastne je, pretože pre všetkých ostatných je neviditeľná, zostane uväznená vo štvrti Šibuja. Čas si kráti štúdiom znakov a počúvaním cudzích rozhovorov, až kým jedného dňa na ňu niekto nezačne kričať jej vlastným menom.

Probudím se na Šibuji je pútavé, skvelo a hlavne prirodzene napísaný príbeh, ktorý vás bude baviť od prvých riadkov. Nemusíte byť japanofil, aby sa vám kniha páčila, stačí, ak máte radi Murakamiho, alebo netradičnejšie diela, a kniha si získa aj vás.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *