Arpád Soltész: Mäso – Vtedy na východe

V tomto roku sa prekonávam a prečítala som už druhú knihu z kategórie slovenská próza. Netvrdím, že naša domáca je tvorba je zlá, práve naopak. Aj nové diela dokážu príjemne prekvapiť. A takto ma prekvapila aj kniha Mäso – Vtedy na východe.

Dej sa odohráva počas divokých 90-tych rokov a postavy spolu so situáciami sú vymyslené. Ak sa v nich predsa len nájdete, podľa autora by ste si to mali radšej nechať pre seba. Týmito slovami začína dielo Mäso – Vtedy na východe.

Mäso - Vtedy na východe

Nosná téma je od začiatku jasná – mafia, biele kone, SISka, korupcia, obchodovanie s dievčatami. Keď na začiatku príbehu Mamut s Rusom zoberú stopárku Veroniku, začne sa kolotoč, ktorý sa snažia vyriešiť policajti Miki Miko a Šalený Valent. Pomáha im pri tom novinár Pali Schlesinger, vyšetrovateľ Kováč a prokurátorka Andrea.

Veroniku nielen zoberú do auta, ale odvezú do bytu, kde ju obaja chlapi znásilňujú. Dievčaťu sa podarí ujsť. Keď sa postupne dozvedajú, kto ju zobral, zistia, že obžaloba nebude taká jednoduchá. Vlastne takmer žiadna.

Za Mamutom stojí Veľký Saša, boss bossov, ktorý robí na východe veľké černoty. Do toho všetkého sa zamotajú Cestovkári, ktorí prevážajú ľudí cez hranice. Príbeh je o trošku viac zamotaný ako sa môže zdať. Postupne sa však odhaľuje rôzne pozadie vzťahov a dozviete sa detaily fungovania slovenského podsvetia.

Mäso - Vtedy na východe

Týchto detailov bolo niekedy až príliš veľké množstvo a každej jednej novej postave bolo venované pár strán, na ktorých sme sa dozvedeli, prečo, ako a kedy sa dostal na temnú stranu. Niekedy tieto odbočky odvádzali od plynulého rozprávania deja.

Napriek tomu je však kniha Mäso – Vtedy na východe kvalitná, obsahuje prirodzené dialógy, čo je niekedy problém aj zahraničnej literatúry, a postupne všetky dejové línie do seba zapadajú. Obchodovanie s dievčatami je silná téma, ktorá je v kniha podaná vierohodne, drsne a šalene ako sa na poriadny východ patrí.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *