Ayọ̀bámi Adébáyọ̀: Zostaň so mnou

Zostaň so mnou je spoveďou ženy, ktorá žije v ťažkým podmienkach. V takých, ktoré sú zložité pre ňu a všetky ostatné ženy. V Nigérii je žena symbolom plodnosti. Ak je rodina bez dieťaťa, je to automaticky jej chyba.

Yejide márne čaká na zázrak. Už je to pár rokov, čo sa s mužom snažia o bábätko, ale nič nezaberá. Celá rodina je z toho nervózna a myslí si, že problém je v nej. Tieto obvinenia najviac zdieľa jej svokra. A práve ona príde s radikálnym riešením, na ktoré Yejide nechce ani pomyslieť. Chce, aby si Akin, jej manžel, zobral druhú ženu a tá prinesie do rodiny vytúžené bábätko. Hovorí sa predsa, že deti prilákajú ďalšie deti.

zostan so mnou

Yejide je tak zúfala a nešťastná z tohto návrhu, že sa začne snažiť ešte viac. Navštívi dokonca šmelinárov na vrchu hory, ktorí jej prisahajú, že kým zíde dole, bude tehotná. A jej skutočne narastie brucho a nalejú sa prsia. Všetko však úplne zbytočne a bez šťastného konca. Akin si druhú ženu naozaj aj vezme, ale sľúbi Yejide, že s ňou spať nebude. Na to, že si ju neželala ani vidieť a rozprávať sa s ňou, trávia spolu až viac času ako by sa jej páčilo.

Druhá strana príbehu Zostaň so mnou je vyrozprávana samotným Akinom. Aj on je z celej sitácie nešťastný a vie, že zlyhal. Nechce sa však hádať s vlastnými rodičmi a tak tiež skúša všetko, čo môže. Jeho najlepším a zároveň aj najhorším rozhodnutím je požiadať o pomoc brata Dotuna. Tým spustí sled udalostí, ktoré vytvoria medzi ním a Yejide obrovskú priepasť. Na pozadí však rozpráva príbeh, ako sa do Yejide zamiloval a ako hneď vedel, že chce, aby bola jeho. A tento silný cit je v ňom doteraz.

zostan so mnou

Celý rodový konflikt sa odohráva v 80-tych rokoch, kedy v Nigérii nastávajú politické nepokoje a narúšajú spoločenský systém. Aj tieto udalosti iba komplikujú už dosť krehký manželský vzťah. Zostaň so mnou prečítate veľmi rýchlo. Ide o príjemný literárny počin, pri ktorom si v prvom rade oddýchnete.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *