Bianca Bellová: Jezero

Jezero získalo v roku 2017 titul Magnesia Litera Kniha roku a Cenu Európskej únie za literatúru. Češka Bianca Bellová vytvorila pútavé dielo, ktoré môže pokojne konkurovať nejednému severskému autorovi.

Hlavný hrdina knihy Jezero je Nami – chlapec, ktorý žije so svojimi starými rodičmi pri jazere niekde na konci sveta. Na svojich rodičov si nepamätá. Spomína si iba na jedno leto pri jazere, kde vedľa neho na deke ležali tri červené trojuholníky. Tie isté trojuholníky mu držali hlavu, keď ten večer doma vracal. Nikto z jeho okolia mu však nechce prezradiť meno matky ani otca.

jezero

Po tom, čo zomrú jeho starý rodičia sa do ich domu nasťahuje predseda so svojou ženou a s dieťaťom s tromi rukami. Keď už to dlhšie nevydrží, zoberie si kožuch po dedovi a odíde do mesta. Život v meste nie je ľahký. Je bez roboty, nemá kde bývať a ocitol sa pre neho v úplne novom prostredí. Kým si nájde robotu musí pár dní spávať v parku až sa mu nakoniec podarí nájsť si prácu, čím získa chabé miesto na ubytovni. Od pokrývača ciest sa dostane k práci osobného sluhu pre zamestnanca zahraničnej ťažobnej spoločnosti.

Po incidente, kedy ho Johnny, jeho zamestnávateľ, nechá opusteného na ostrove, sa Nami dostane k Starej dáme. Tá mu prezradí, kde nájde svoju matku. Životná cesta Namiho je dlhá a kľukatá. Najskôr ho vojna pripraví o lásku a domov až nakoniec nemá na svete nikoho. Bez viditeľnejšieho zmyslu sa pretĺka životom. Teda jeden cieľ má – nájsť tri červené trojuholníky, o ktorých verí, že je jeho mama.

jezero

Jezero je pútavá kniha, ktorá sa výborne číta a nebudete ju od prvej strany chcieť pustiť z ruky. Namiho príbeh je smutný, pochmúrny a tragický, preto nečakajte žiadne úsmevné pasáže. Dej je jednoducho taký pochmúrny ako samotné jazero, ktoré je viac toxické ako prírodné.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *