Claire Fuller: Nekonečné dny

Nekonečné dny od Carrie Fuller sa na začiatku čítajú pomaly, ale koniec vás totálne prekvapia. Nečakajte žiadny priamočiary dej. Takmer na každej stránke sa udeje niečo iné a neviete, kde jednotlivé časti smerujú. A ak máte radi prírodu a život v nej, potom vás táto kniha aspoň v niečom poteší. V tom druhom prípade z nej budete trošku smutní.

Príbeh malej Peggy je prerozprávaný retrospektívne. Na začiatku je z malej Peggy tínedžerka, ktorá sa po 9 rokoch vráti do domu v Londýne, kde vyrastala. 9 rokov nemala žiadny kontakt so svojou mamou, kamarátkami, učiteľmi. 9 rokov s ňou otec žil v horskej chatke.

nekonecne dny

Jednou z hlavných postáv knihy Nekonečné dny je James – Ukrývač. Ukrývači sú tí ľudia, ktorí si robia zoznamy, čo potrebujú, keď nastane koniec sveta. James premenil pivnicu ich londýnskeho domu na bunker. Bolo tam jedlo a miesto pre všetkých troch – pre neho, jeho manželku a Peggy. Tá už od malička bola súčasťou klubu Ukrývačov, ktorí sa stretávali u nich doma.

Všetko sa to začala vtedy, keď jedného dňa odišla Ute (mama Peggy) na koncertné turné do Nemecka. Mala tam zostať pár týždňov. Vtedy James zobral svoju dcéru na záhradu za domom, postavili si stan, ukázal jej ako sa lovia veveričky, ako z nich pripraviť večeru a ako založiť oheň bez použitia zápaliek. Tie sú určené iba na krízové situácie.

Jedného dňa James zapíska na píšťalke, čo je jasný signál pre Peggy. Vstane, zoberie si batoh a pobalí do neho všetky potrebné veci zo svojho zoznamu a o pár minút stojí pripravená na odchod. Najskôr majú ísť spolu iba na dovolenku do die Hütte – čarovného miesta, ktoré bude iba ich. James však po čase presvedčí Peggy, že nastal koniec sveta a na svete zostali iba oni dvaja. Pár týždňová dovolenka sa premení na 9 rokov, až kým Peggy nestretne v lese ešte niekoho tretieho.

claire fuller

Nechcem vám prezradiť celý dej. Nekonečné dny ma zo začiatku trošku nudili, ale keď sa dej rozbehol, čítali sa ľahko. Najpútavejšie je sledovať zmenu v psychike Jamesa, ako mu zo samoty hrabne. Peggy si tiež prejde svojimi zmenami. Najskôr si uvedomí, že v chate zostanú navždy, chýba jej Londýn, až si nakoniec naň ani nespomenie. Ak si chcete prečítať príbeh s netradičným smerovaním a koncom, Nekonečné dny sú pre vás to pravé.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *