Čo Namdžu: Kim Čijong (ročník 82)

Kim Čijong (ročník 82) dostala hneď po vydaní v Kórei nálepku feministická. A ona do určitej miery aj feministická je. Skôr však ponúka pohľad na spoločenskú situáciu a postavenie žien v tejto krajine, ktoré sa pomalými krokmi mení. Niekde na pozadí však stále zostávajú zaužívané stereotypy, ktoré sa tu tiahnu po niekoľko generácii.

Kim Čijong má staršiu sestru a mladšieho brata. Vyrastá v byte spolu s mamou, otcom a babkou. Otec je štátny zamestnanec, čo sa považuje za jedno z tých lepších povolaní. Má stabilnú pracovnú dobu a čo je lepšie, stabilný pracovný príjem. Mama je žena v domácnosti, tak ako väčšina žien v jej veku. Nemusím vám asi hovoriť, kto je miláčikom rodiny. Presne tak. Je to malý brat, medzi sestrami a ním je niekoľko ročný vekový rozdiel. Na vytúženého syna si museli počkať niekoľko rokov. V kórejskej kultúre sa považuje až porodenie syna za splnené poslanie ženy. Syn je ten, ktorý prináša hrdosť rodu a kým ho žena neporodí, jej život je nekompletný. 

kim_cijong

V určitom období boli dokonca povolené potraty v prípade, že žena zistila, že čaká dievča. Takto sa pár snažil splodiť dieťa dovtedy, kým nemali potvrdené, že je to chlapec. O neho sa potom starala celá rodina, dostával vždy najviac jedla, mohol si naberať obed hneď po otcovi a dokonca na jeho štúdium zarábali jeho sestry. To bol prípad aj brata mamy Kim Čijong.

Keď nastúpila Čijong do školy, stretla sa s ďalším utláčaním. Dievčatá museli presne dodržiavať nariadenia ohľadom oblečenia, kým chlapcom prepáčili aj tenisky namiesto poltopánok. Chlapci boli automaticky považovaní za viac aktívnych, kým dievčatá boli trestané aj za menšie priestupky. Diskriminácii a nerovnosti sa nevyhla ani na vysokej škole a v zamestnaní. Samozrejme, všade boli zvýhodňovaní mužskí uchádzači o zamestnanie.

kim_cijong

Kim Čijong (ročník 82) popisuje postavenie žien naprieč rôznych generácií a je to akási spoveď doplnená o fakty. Nájdete tu referencie na štúdie a prieskumy, ktoré dotvárajú samotný príbeh. Je to pokus o to, aby ženy dostali v tejto krajine hlas a vyjadrili svoje myšlienky a nesúhlas. Za mňa to bola aj skvelá kniha, ktorá vás pustí do zákulisia ďalšej kultúry a predstaví vám ju aj z tej nepeknej strany.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *