Kedy dostali známi spisovatelia najlepšie kreatívne nápady?

Každý má svoj vlastný kreatívny svet. Najlepšie myšlienky a nápady nás zastihnú na odlišných miestach. Viete, pri akých situáciách vznikli známe literárne diela?

Kde vznikajú najlepšie nápady?

photo-1415226581130-91cb7f52f078Vedci zistili, že kreatívne nápady k nám prichádzajú jednoduchšie, keď máme zvýšenú hladinu dopamínu. To sa deje napríklad aj v sprche. Okrem toho sa pod prúdom teplej vody uvoľníme. V rovnakom štádiu sa nachádza aj naša myseľ.

Na nič nemyslíme a necháme ju podvedome pracovať na všetkom, čo sme do nej počas dňa uložili. Sprchovanie je neutrálna činnosť, pri ktorej nás nič nevyrušuje. Nepotrebujeme sa na ňu plne sústrediť, vieme ju robiť aj automaticky, a preto ponúkame podvedomiu priestor na kreatívne riešenie problému.

Hladina dopamínu sa nezvyšuje len pri sprchovaní. A-ha moment kreatívneho procesu prichádza aj pri iných aktivitách. Oddýchnite si od brainstormingu a hľadania riešenia. Radšej si zacvičte, počúvajte hudbu, prechádzajte sa alebo si zabehajte.

Ako vznikli najznámejšie literárne diela?

Umelci čerpajú inšpiráciu na rôznych miestach a pri rôznych činnostiach. Aj tie najznámejšie diela vznikli často spontánne pomocou  a-ha momentu.

J.R.R. Tolkien – Hobbit

Tolkien opravoval práce svojich študentov, keď zrazu narazil na ozdobný čistý papier. Okamžite naň napísal prvú vec, ktorá mu napadla „In a hole in the ground there lived a hobbit.” Vôbec však nevedel, čo alebo kto je to hobbit, a prečo by mal žiť pod zemou. Tento záblesk myšlienky ho priviedol k prieskumu a napísaniu jednej z najobľúbenejších kníh.

Robert Louis Stevenson – Ostrov pokladov

Počas dovolenky v Škótsku Robert čakal, kým prestane pršať. Aby mu rýchlejšie ubehol čas začal kresliť mapu. Po jej dokončení si ju prezeral zdiaľky a v tom prišiel a-ha moment. Okamžite sa mu v mysli zjavil príbeh o pirátoch a hľadaní pokladu. Okamžite odložil štetec a začal brkom písať začiatky Ostrova pokladov.

Jules Verne – Cesta okolo sveta za 80 dní

Jules sedel v Parížskej kaviarni, pil kávu a čítal si noviny. Ako tak nimi listoval, zaujala ho reklama cestovnej agentúry. Tá sľubovala turistom zážitok na celý život –  cestu okolo sveta za 80 dní. Printová reklama nakopla jeho predstavivosť a dobrodružný príbeh bol na svete.

George Orwell – Zvieracia farma

George pozoroval mladého chlapca ako riadil povoz s koňom. Vtedy sa začal zamýšľať nad tým, kedy si zvieratá uvedomia svoju vlastnú silu. Táto hypotetická myšlienka prerástla do metaforickej novely o zvieratách, ktoré sa zmocnia farmy.

Leo Tolystoy – Anna Kareninová

Leo oddychoval po večeri na pohovke. Zrazu sa mu v mysli zjavil lakeť. Možno je to zvláštna predstava, ale pre neho to bol začiatok knižnej hrdinky. Postupne sa z lakťa stala vízia melancholickej ženy v plesovej róbe. Táto žena ho prenasledovala celé dni, až sa rozhodol venovať jej samostatný príbeh.

Gabriel Garcia Marquéz – Sto rokov samoty

Keď spisovateľ viezol svoju rodinu na dovolenku do Acapulca, zrodila sa mu v hlave myšlienka. Hneď ako chytil volant, objavil sa námet na jeho knihu. Okamžite zastavil, otočil auto a išiel pracovať na svojej knihe.

Pri akých činnostiach napadnú tie najlepšie myšlienky vám?

 

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *