Daniel Keyes: Kvety pre Algernona

Kniha Kvety pre Algernona rozpráva príbeh Charlieho Gordona. Obyčajného muža, ktorý chce, aby ho mali ľudia úprimne radi a aby bol múdry. Charlie však nie je ako ostatní. Má IQ 68 a jediní jeho kamaráti sú tí, ktorí si z neho robia žarty. Ak im to dovolí, má pocit, že ho prijali a stali sa jeho najlepšími priateľmi.

Charlie pracuje v pekárni, kde zametá podlahu. Nemôže sa chytiť strojov, nemôže robiť pečivo, ale všetko sleduje a vyhodnocuje spôsobom jemu vlastným. Majiteľ pekárne sa ho ujal ešte ako teenegera a sľúbil, že sa o neho postará. O jeho osude sa dozvedáme z denníka, ktorý si Charlie musí viesť. Áno, musí. Spomedzi všetkých študentov večernej školy pre ľudí s nízkym IQ vybrali práve jeho na lekársky experiment, ktorého úlohou je operačne zvýšiť ľuďom IQ.

kvety pre algernona

Kým však testy začali robiť na ľuďoch, využívali na experiment potkany. Algernon je jedným z nich, ktorý podstúpil operáciu a dokázateľne nastali v jeho prípade zmeny. Pri vstupných testoch s ním vždy Charlie prehrá. Nepodarí sa mu vyriešiť bludisko skôr ako Algernonovi. Hromadí sa v ňom frustrácia a chce na sebe pracovať ešte viac. Jeho cieľom je, aby bol taký ako všetci okolo neho. Aby bol múdry, vedel sa s každým rozprávať a aby nebol ľuďom iba na zábavu. Túži sa vzdelávať, chce vedieť čítať a písať. To je to, po čom v živote túži.

Charliemu sa jeho sen po operácii aj splní. Číta vysokoškolské učebnice, dokáže viesť rozhovory o politike, zdravotníctve, astronómii, ale vždy je o krok pred ostatnými. Má pocit, že nad nimi svojím novým zvýšeným intelektom ďaleko vyniká. Postupne však pri Algernonovi pozoruje zmenu v správaní. Prestáva byť taký bystrý ako doteraz a pomaly, ale isto sa vracia do svojho predoperačného stavu. To, či sa to stane aj Charliemu si musíte prečítať už sami.

kvety pre algernona

Tým, že je kniha Kvety pre Algernona písaná denníkovou formou, predstavuje celý príbeh od začiatku. Postupne sledujeme u Charlieho zmenu v písaní, cítení a hlavne myslení. Z mladého muža, ktorý túži po kamarátoch a po tom, aby bol múdry, sa stane intelektuál, ktorý vedie dôležité debaty. Postupne sa menia aj jeho túžby a aj vzťah s okolím.

Kvety pre Algernona bol miestami pre mňa veľmi ťažký príbeh. Bol sondou do života ľudí s nízkym IQ, ktorí majú svoju vlastnú realitu a nevedia rozlíšiť dobro od zla. To bol aj prípad Charlieho, ktorý na svoje spomienky prichádzal až postupne a zistil, že tých ktorých mal za kamarátov, boli určitým spôsobom jeho nepriatelia.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *