David Almond: O chlapcovi, ktorý plával s piraňami

Stanley vyrastá so svojím strýkom a tetou. Žije sa im dobre, až kým jedného dňa nestratí strýko Ernie prácu a rozhodne sa otvoriť si vlastný biznis – konzerváreň rýb! Už asi tušíte, že po tomto rozhodnutí príde jedna katastrofa za druhou. David Almond vytvoril milú knižku pre deti, ktorú dotvárajú jednoduché ilustrácie.

David Almond

Strýko Ernie sa nerozhodne kúpiť novú budovu a tam si konzerváreň otvoriť, kdeže, on si ju otvorí priamo v ich dome! Z izieb zmiznú postele, stoly, stoličky a Stanley musí spávať v skrini. Prestane chodiť do školy a od 6-tej všetci traja aj s tetou zarezávajú v konzervárni.

Na svoje narodeniny však Stanley dostane voľno a 10 libier, ktoré mu vybaví teta Annie. Túla sa po okolí až natrafí na lunapark so stánkom, kde za chytenie kačičky dostanete za odmenu zlatú rybku. A práve v tom je ten problém. Rybky majú vo vreckách málo vody a vyzerajú, že už už zomrú. Stanley má však málo peňazí, ale majiteľ mu dovolí chytiť jednu kačičku a tým jednu zlatú rybku zachrániť. To mu však nestačí a tak zachráni zvyšné rybky tak, že si to odpracuje.

David Almond

Šťastný, že zachránil všetky zlaté rybky príde Stanley domov a pochváli sa so svojimi novými domácimi miláčikmi. Keďže je strýko Ernie zbláznený do konzervovania a najradšej by zakonzervoval aj sám seba, stane sa pohroma. V noci vymyslí Ernie novú špecialitu – konzervované zlaté rybičky a vo vedierku zostane Stanleymu už iba jedna, ktorá sa nedala chytiť.

David Almond

Stanley to nedokáže strýkovi odpustiť a utečie z domu. Natrafí na majiteľa stánku s rybkami a dobrodružstvo sa môže začať. Stane sa súčasťou lunaparku a práve tu sa zoznámi s Panchom Pirellim, mužom, ktorý skáče do nádrže s piraňami.

David Almond vytvoril detského hrdinu, ktorý sa rozhodne prekonať svoj vlastný strach a nájsť vo svojom živote zmysel. O chlapcovi, ktorý plával s piraňami od vydavateľstva Slovart je miestami smutný a inokedy zas veselý príbeh, ktorý sa číta ľahko. Pri niektorých pasážach sa jednoducho musíte usmievať. 🙂

David Almond

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *