Delia Owens: kde raky spievajú

Kde raky spievajú predstavuje debutový román biologičky a vedkyne Delii Owens. Všetky svoje odborné poznatky využila a ladne zasadila do príbehu o Kyi, ktorej nikto nepovie inak ako Dievča z močiara. Príbeh predstavuje jej cestu dospievania, samoty a snahy veriť v lepší život.

Hneď na začiatku sa spoznávame s malou Kyou a jej rodinou. Žijú v chatrči v močarisku. V časti, ktorá je vyhradená farebným ľuďom a tým, ktorí sú na okraji systému. Kya žije v ošarpanej chatrči s otcom alkoholikom a násilníkom, mamou, ktorá nemôže už viac zniesť život, ktorý sa v ničom nepodobá tomu, ktorý jej manžel nasľuboval, bratmi a sestrami. Jedného rána vidí mamu, ako odchádza z kufrom po príjazdovej ceste a ona sa po prvýkrát neotočí smerom k chatrči. Kya tuší, že odišla navždy, ale nechce si to pripustiť. Postupne ju opustia všetci až s otcom zostane sama.

kde raky spievaju

Výhodou jeho opileckých záťahov je, že niekedy ho aj dlhšie nevidí doma. Nevýhodou je, že sa musí o seba naučiť postarať. Varí si z toho mála, čo doma nájde. Keď chce jesť, musí si niečo vypestovať, uloviť alebo nazbierať. Nemá nikoho, s kým by sa mohla porozprávať. Žiadna rodina, žiadny priatelia. V svetlých chvíľach ju otec naučí rybárčiť, jazdiť na člne a vysvetlí jej iné užitočné veci na prežitie. Jedného dňa ju však opustí aj on.

Močiar je jediné miesto, ktoré považuje za domov. Miesto, ktoré pozná lepšie ako svoju dlaň, ako svoje telo. Pozná každé pierko, kameň, rastlinu, živočícha. Všetko si to zaznamenáva a robí si vlastnú zbierku. Po tom, čo ju Tate, prvý človek, ktorému sa naučí dôverovať a dokonca ľúbiť, naučí čítať a písať, začne svoju zbierku spisovať. Kyin osud je však všetko len nie ľahký. Všetci ju opúšťajú a inak to nie ja ani v prípade Tatea. Ten jej síce sľúbi, že po odchode na univerzitu sa za ňou vráti, nikdy to však neurobí.

Kde raky spievajú ukazuje, čo sa stane s ľuďmi, ktorí nezapadajú do tradičných hodnôt. Kya je obyvateľmi mestečka opovrhovaná. Pozerajú sa na ňu ako na niečo zlé. Keď ide počas tých pár vzácnych návštev do obchodu a rýchlo uteká naspäť, obchádzajú ju veľkým oblúkom a šepkajú si o nej nepekné veci. To však ona nie je. Kya je pekné dievča, z ktorej sa stane slečna a neskôr aj uznávaná dáma.

kde raky spievaju

Keď však nájdu mŕtvolu miestneho fešáka Chasea, je prvá na ktorú ukážu prstom. A dôkaz? Mušľový náhrdelník, ktorý Chase stále nosil a jedného dňa sa priznal mame, že mu ho dala práve Kya. To, či jeden náhrdelník bude stačiť na to, aby Kyu odsúdili za niečo, čo nevieme či vôbec urobila, už musíte zistiť sami.

Jedno vám však poviem. Kniha Kde raky spievajú sa číta veľmi dobre. Áno, aj napriek odbornosti. Často sa dej zvrtne spôsobom, ktorý by ste takmer nečakali. Na druhej strane ste svedkami psychologického vývoja dievčaťa, ktoré je v malom veku odkázané samo na seba.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *