Dita Táborská: Běsa

Ja viem, ja viem. Často píšem, že keď začnete čítať túto knihu, nebudete ju chcieť odložiť. A opäť raz sa budem opakovať, pretože Běsa medzi ne jednoznačne patrí. Celý príbeh vám dáva zmysel, dokonca prídu aj zvraty, s ktorými nepočítate, a až na ten pre mňa príliš spirituálny koniec je kniha perfektná.

besa

Hlavnými hrdinkami sú jednovaječné dvojčatá Běla a Sabina. Vyrastajú v malom pražskom byte s mamou, ktorá by im zniesla modré z neba. Bohužiaľ jej životná situácie jej to nedovoľuje a tak hľadá iné prostriedky, ako sa čo najlepšie postarať o dievčatá a dopriať im to, čo ako dospievajúce tínedžerky chcú a potrebujú. Záujem ich otca je minimálny, a preto keď pozve obe dievčatá na silvestrovskú chatu, jediná kto s tým súhlasí je Sabina. V naivite odíde za ním na Slovensko len, preto, aby zažila ďalšie sklamanie. Našťastie si ale nájde vlastnú zábavu a objaví dovtedy pre ňu nepoznané veci – ľahké drogy. Po návrate domov do nich zasvätí aj Bělu.

Ako to už býva, od marihuany po tvrdé drogy je cesta krátka. Kým Sabina dokáže nad nimi zvíťaziť, to isté sa nedá povedať o Běle. Matka jej postupne začne venovať všetku pozornosť a snaží sa jej pomôcť. Jej snaha však nepomáha ani jednej z dcér.

besa

Paralelne s príbehom sestier sa spoznávame s Ukrajincom Vitalim, ktorý sa rozhodne odísť do jeho vysnívanej krajiny, áno Českej republiky, aby si zarobil peniaze. Bohužiaľ sa stretne s pasákom Lubošem, ktorý ho pripraví nielen o ilúzie, ale skomplikuje mu život úplne. Tieto príbehy spojí dieťa, nebojte sa, nie je to žiadny spoiler, ktoré otočí naruby život všetkým. Úprimne musím povedať, že Běsa je krásny príbeh, ktorý sa číta ľahko. Nejde však o žiadnu zložitú literatúru, prepletený dej a záhadné postavy.

Od začiatku sa vytvára sociálny obraz o slobodnej matke, ktorá vychováva dve dcéry. Rieši bežné veci, ktoré sme zažívali aj my alebo naši rodičia. Práve autenticita je to, čo sa mi na knihe páčilo najviac. Bohužiaľ, ako som spomenula už na začiatku, spirituálny koniec v nemocnici bol pre mňa zbytočný a na pár minút mi pokazil dojem z knihy.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *