Édouard Louis: Skoncovat s Eddym B.

Kniha Skoncovat s Eddym B. vyvolala po vydaní šialenstvo nielen vo Francúzsku, ale aj všade vo svete. Pýtate sa prečo? Toto dielo je rozprávaním o detstve Édouarda Louisa. Homosexuála, ktorý vyrastal v malej severofrancúzskej dedinke, kde sa nič neutajilo.

Hlavný hrdina Eddy Bellegueule už od detstva musí počúvať od svojho okolia výčitky – prečo sa správa tak zženštilo, prečo tak rozhadzuje rukami a prečo nehrá futbal. Vie, že na dedine musí byť chlap chlapom. Nemôže to byť mäkkýš, musí sa sem tam pobiť a, samozrejme, musí mať frajerku.

Skoncovat s Eddym B.

Jeho rodičia, a hlavne otec, kladú na Eddyho vysoké nároky. Ten futbal jednoducho hrať bude, nevadí, že mu to nejde, a svoje vystupovanie bude kontrolovať, čo predsa povedia ľudia. A tí hovoria to, že ten mladý Bellegueule je už od malička nejaký zvláštny. Pojem homosexuál sa považuje za nadávku a ten, o kom si myslia, že je iný, bude šikanovaný.

Skoncovat s Eddym B. rozpráva všetko, čím si Eddy musel prejsť. Šikanovanie v škole na opustenej chodbe bolo na dennom poriadku. Názory jeho okolia ho presvedčili, že s ním musí byť niečo zlé. Preto bral to, čím vo vnútri cítil, že v skutočnosti je, ako chorobu. Ako niečo, čo keď bude ignorovať, samé odíde.

Skoncovat s Eddym B.

Nebudem vám klamať. Skoncovat s Eddym B. sa nečíta ľahko. Teda, prečítať ju zvládnete aj za pár hodín. Ale všetky situácie, ktoré Eddy ako malý chlapec musel prežiť, sa nečítajú príjemne. Keď sa vcítite do jeho kože, stanete sa vyvrheľom, s ktorým nechce mať nikto nič spoločné. Stanete sa malým chlapcom, ktorý chce mať normálne detstvo, ale okolie ho odmieta.

Téma homosexuality je sama o sebe zložitá a ťažká. Každý ju vníma inak a stretávame sa s rôznymi názormi, bohužiaľ, aj s tými extrémnymi. Ja len dúfam, že každý, kto si prečíta knihu Skoncovat s Eddym B., si dokáže vytvoriť vlastný a realistický názor.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *