Elena Ferrante: Dni opustenia

Možno vám s mojou obľúbenkyňou Elenou Ferrante idem už na nervy, ale mňa jej knihy jednoducho nikdy baviť neprestanú. Minulý rok vyšiel v preklade jej román Dni opustenia, v ktorom je opäť raz hlavnou hrdinkou žena v stredných rokoch, ktorá musí nájsť samú seba. A tento jej charakteristický typ ženskej postavy ma tiež neprestáva baviť.

Hlavnou hrdinkou knihy Dni opustenia ja Olga, ktorá sa stará o manžela, domácnosť, dve deti a psa, po ktorom túžil hlavne Mario, preto má prevažne na starosti jeho venčenie. Ich domácnosť funguje idylicky 15 rokov, kým sa Mario nerozhodne Olgu, deti a psa opustiť. Tým sa Olge zrúti svet. Stalo sa niečo, čo netušila, že hrozí, nevedela, kde sa vzal Mariov popud vôbec od nich odísť a čo má teraz robiť.

Dni opustenia

Začne upadať do svojho vlastného sveta, v ktorom zanedbáva deti, seba aj domácnosť. Musí si pripomínať, že treba deti vyzdvihnúť zo školy, neustále sa bojí, že ich niekde zabudne, pretože stráca hlavne samú seba. Netuší, kto viac je a jediné, čo ju trápi je Mario a dôvod, prečo to urobil. Keď sa dozvie, že má novú priateľku, stane sa z nej obscénna a tvrdohlavá žena, ktorá si neustále predstavuje, čo asi robia v posteli, kto to asi je a pre jej vulgárnosť stratí aj tých pár priateľov, ktorých mala.

Až sled udalostí jedného dňa, kedy zostane vymknutá s chorým synom, bľabotajúcou dcérou a zvieraťom v núdzi, pochopí, že so sebou musí niečo robiť. Musí sa spamätať, nájsť opäť stratenú rovnováhu a silu. Musí sa dostať do stavu, v ktorom je sama sebou a v ktorom sa cíti dobre, nie už viac preto, aby ukázala Mariovi o čo prišiel, aby dokázala vlastnému ja, že na to má a vie čo robí.

Dni opustenia

Dni opustenia je pútavý, s ľahkosťou napísaný príbeh o žene, ktorá stratí všetko, aby našla pôvodnú rovnováhu. Stačia vám dva večery a máte to prečítané!

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *