Elena Ferrante: Geniálna priateľka

Európsky počin minulého roka! Geniálna priateľka je perfektným čítam nielen počas letných mesiacov. Elena Ferrante opísala atmosféru Neapola na konci 50-tych rokov. Ak máte radi talianske dolce far niente – sladké ničnerobenie, táto kniha je pre vás ako stvorená.

Elena Ferrante je pseudonym talianskej autorky, ktorá vydala sériu 4 kníh o dvoch priateľkách, ktoré vyrastali v robotníckej štvrti Neapola. Zoznámili sa kým ešte nechodili do školy a postupne si k sebe našli cestu. Jedna je tmavovlasá, bláznivá a drzá. Druhá je nežná a romantická. Navzájom na sebe obdivujú tie črty, ktoré tej druhej chýbajú.

genialna priatelka_titulka

“Aj ísť za donom Achillem bolo zakázané, ale ona sa rozhodla, že to aj tak urobí, a ja som išla za ňou. Či vlastne, práve pri tej príležitosti som nadobudla presvedčenie, že ju nič nemôže zastaviť a každé jej neuposlúchnutie nás privedie k situáciám, ktoré svojou nepredvídateľnosťou vyrážajú dych.”

Kniha je napísaná z pohľadu Lenú, ktorá opisuje, ako sa zoznámila s drzou Lilu, ako začali chodiť do školy a ako navzájom medzi sebou súperili. Ako to už býva, neporovnávali sa iba v škole, ale aj v láske. Kým jedná mala množstvo nápadníkov, druhá zostávala na ocot. Keď však prišla puberta a proporcie dievčat sa zmenili, stali sa ženami a každá bola obletovaná z rôznych strán.

Geniálna priateľka opisuje kamarátstvo, v ktorom sa dokážete nájsť aj vy. Určite máte pri sebe kamošku, ktorá vás sem tam vytočí. Aj keď sú hlavnou postavou dve dámy, kniha bude baviť aj mužov. V príbehu vystupujú typickí talianski mačovia. Elena Ferrante dokázala priblížiť atmosféru Neapola a opísať ako jeho obyvatelia žili pred takmer 70 rokmi. Chudoba, odpadky, ale aj krásne opisy mora a centra mesta.

genialna priatelka_vnutro

“Bolo to možné? Odvliekla ma so sebou, lebo si želala, aby ma moji rodičia za trest neposlali na nižšiu strednú školu? Alebo ma v rýchlosti doviedla naspäť práve preto, aby ma uchránila od toho trestu?”

Pútavý dej, zaujímavé postavy a bláznivá talianska atmosféra. Táto kniha má v sebe všetko to, čo si pod pojmom Taliansko predstavujete.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *