ELENA FERRANTE: Príbeh nového priezviska

Elena Ferrante v druhom pokračovaní Neapolskej ságy rozpráva príbeh už takmer dospelých kamarátok Lenú a Lily. Kým v prvom diele sa zameriavala hlavne na detstvo a školské časy, v druhom sa už naplno rozvíja príbeh Lily ako manželky. Lenú hrdo obhajuje kariéru poctivej študentky.

Ak ste čítali prvú časť, viete že Elena Ferrante preniesla búrlivé Taliansko do vzťahu týchto dvoch žien. Jeden deň sú milujúce a chápavé priateľky, na druhý deň sa na seba ani nepozrú. A práve vývoj týchto postáv a vzťah medzi nimi, robí z príbehu pútavé čítanie. V tejto časti je dokonca vývoj ešte dramatickejší.

elena ferrante pribeh noveho priezviska

Miestami som uvažovala nad tým, že ak by som ja bola v pozícii Lenú, tak by som tú Lilu párkrát poriadne prefackala. V niektorých častiach vyznieva ako sebecký človek, ktorý nedopraje úspech druhým ľuďom. Ani svojej najlepšej kamarátke. A nie je to práve úloha najlepších priateľov? Spisovateľka Elena Ferrante vás vtiahne do príbehu, súcitíte s hlavnou postavou a uvažujete nad vlastnými priateľstvami.

Aby som zas Lile úplne nekrivdila. Niekedy svoje sebecké chovanie vysvetlí a v skutočnosti konala iba v prospech svojej kamarátky. V niektorých momentoch ju chcela uchrániť od intríg a nepríjemných situácií.

Dámy sa už v príbehu dostali do tínedžerského veku, a tak sa dočítate o starých, ale aj nových láskach. Kým Lila uviazla v nešťastnom manželstve a zakladá rodinu, Lenú sa venuje okrem kníh aj študentským láskam a prvému milovaniu. To dopadne viac odporne ako príjemne, ale prečítajte si o tom sami.

elena ferrante

Príbeh nového priezviska je perfektné aj letné čítanie. Je plné slnka, búrlivých vzťahov, hádok, ale hlavne priateľstva. Hlavná postava Lenú často uvažuje o svojej úlohe ako dcéry a kamarátky. Rozvíja svoje úvahy o tom, aký vplyv mala na ňu jej kamarátka, prečo sa odcudzili a ako sa vrátiť k sebe naspäť.

Vždy, keď čítam knihu z Neapolskej ságy, zdolám tých takmer 400 strán na jeden šup. Dlho som nečítala knihu, ktorá bola napísaná takým ľahkým štýlom a zároveň ponúkala silný príbeh.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *