Elena Ferrante: Príbeh stratenej dcéry

Elena Ferrante ukončila svoju Neapolskú ságu príbehom stratenej dcéry. Na to, aby ste zistili, prečo sa kniha volá práve takto, si musíte pár desiatok strán počkať. Ale poviem vám, stojí to za to.

Elena Ferrante sa v knihe vracia do chvíle, kedy Elena odišla za Ninom. Tým sa definitívne rozhodla opustiť svojho manžela a začať nový život. Jedna časť knihy sa venuje rodinným problémom s jej svokrou a mužom, ktorý ju nechce opustiť. Jednoducho si myslí, že rodina má zostať pokope.

Elena je však rozhodnutá a musí konať. Dostala chuť písať a užívať si lásku k Ninovi kedykoľvek a kdekoľvek. Bohužiaľ, aj na úkor svojich dcér. Často ich zanedbáva a miestami sa o ne stará viac Adele, Elenina svokra. Trápi ju však otázka, kde s dievčatami bývať. Nemôže zostať v byte vo Florencii, kde býva jej manžel. A tak sa súhrou rôznych náhod opäť ocitne v Neapole. Nie však vo svojej starej štvrti. Život v nej stále odmieta.

elena ferrante

Niekedy v tomto období zistí, že ju Nino klamal. Nikdy sa nezmenil a stále ju podvádza. Vlastne, podvádza všetky svoje ženy, pretože ani s jednou sa nikdy poriadne nerozišiel. Až, keď ho pristihne, ako sa miluje s ich 50 ročnou pomocníčkou v domácnosti, Elena pochopí, že je koniec. Zostáva sama s tromi dievčatami – to posledné je od Nina. Presťahuje sa do bytu nad Lilou a začína sa ich tradičné dobré-zlé priateľstvo.

Elena Ferrante sa v poslednom diele vracia tam, kde sa to celé začalo – do štvrte. Opäť sa stretávame so známymi postavami, ktoré sa na nepoznanie zmenili. Malý spoiler – veľa z nich aj umrie. Snaží sa objasniť, čo sa stalo s Lilou a prečo sa rozhodla zmiznúť.

elena ferrante neapolska saga

Ak ma aspoň trošku sledujete, viete, že Neapolská sága je moja topka. Geniálna priateľka a Príbeh nového priezviska boli úplne bezchybné. Tí, čo odchádzajú – Tí, čo zostávajú mala mierne nedostatky a nudnejšie časti. Posledný diel má podobné menej zaujímavé časti, ale aj zvraty a dejové línie, ktoré sú jednoducho dokonalé.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *