Ernest Cline: Ready Player One

Ready Player One sa považuje za bibliu všetkých geekov. Ak ste veľkým, veľkým fanúšikom hier, sci-fi filmov a túto knihu ste ešte nečítali, musíte to napraviť! Dej a prevedenie však zaujme aj nepočítačových maniakov, ako som ja.

Píše sa rok 2045 a Zem sa pomaly, ale isto blíži k svojmu zániku. Nezamestnanosť dosahuje obrovské čísla, ľudia strácajú svoje príbytky a nič už nie je tak ako pred tým. Ľudia upúšťajú od svojich skrachovaných životov a čoraz viac sa upínajú k virtuálnemu svetu – OASIS. Ten vyvinula spoločnosť Gregarious Simulation Systems ako svoje veľkolepé dielo.

Ready Player One

OASIS nie je iba hra, je to plnohodnotný svet, v ktorom funguje váš avatar ako bežný človek. Chodíte do školy, randíte a hráte sa hry. Za vznikom tejto virtuálnej reality stoja James Donovan Halliday and Ogden Morrow. Keď James zomrie, nemá žiadnych kamarátov a rodinu, ktorej by odkázal GSS a svoj niekoľko miliardový majetok. A tak sa rozhodne spraviť súťaž. Niekde do obrovského sveta OASIS ukryl vajce (easter egg). Ten, kto prvý rozlúšti jeho hádanky a splní všetky úlohy, získa všetko. Asi vám nemusím hovoriť, aký rozruch táto úloha vyvolala.

Kniha Ready Player One je napísaná z pohľadu hlavnej osoby – Wade Watts – ktorý patrí medzi tzv. gunterov. Gunter je osoba, ktorá pátra po Hollidayovom vajci. Názov vznikol spojením slov egg a hunter. Na druhej strane však stojí korporát IOI, ktorý sa snaží vajce získať ako prvý a zabezpečiť si tak monopol.

Ready Player One

S každou stránkou sa dozvedáme životný príbeh Wadea, ktorý plní rôzne úlohy, ale sleduje aj populárne seriály, filmy, hrá sa hry a počúva staré vykopávky. Holliday mal totiž najradšej obdobie 80-tych rokov a tak v knihe nájdete množstvo, ale fakt veľké množstvo narážok na túto éru.

Ako som spomínala už v úvode, Ready Player One určite nie je iba pre geekov, ale pre všetkých, ktorí majú radi akciu a netradičné príbehy. Nie, nie je to iba kniha o hľadaní ukrytého vajca, ale odráža aj skutočnosť, kedy čoraz častejšie žijeme radšej virtuálne a v reálnom živote sme takmer stratení. Je pre nás ťažšie komunikovať, fungovať a nadväzovať vzťahy. V podstate sme nikto, ale po nalogovaní sa do virtuálneho systému sa automaticky stávame niekým.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *