Françoise Frenkel: Kníhkupkyňa z Berlína

Kníhkupkyňa z Berlína je spoveďou Françoise Frenkel, ktorá sa v rozličných podobách a s rôznym názvom objavila v knižnom svete už predtým. Príbeh tejto nebojácnej ženy, ktorá uteká pred vojnou, je plný straty, nádeje a odhodlania.

Françoise sa narodila v Poľsku. Tu žije jej rodina, v tejto krajine vyrastá. Rozhodne sa stráviť svoje študentské roky vo Francúzsku, ktoré jej učaruje. Spoznáva krajinu, jazyk a hlavne literatúru. Práve tá ju okúzli najviac. Spoznáva diela najväčších francúzskych spisovateľov a dostáva sa do kruhu ľudí, ktorí síce o tom ešte nevedia, ale v nasledujúcich rokoch jej veľmi pomôžu.

kníhkupkyňa z Berlína

Názov Kníhkupkyňa z Berlína nie je náhodný. Možno si poviete, že už bolo spomenuté Poľsko, Francúzsko, ale Berlín je predsa len niekde inde. Keď sa raz Frenkel vráti do rodnej krajiny, zistí, že v nej chýba francúzska literatúra. Existuje málo, ak vôbec nejaké, kníhkupectvo, ktoré sa venuje iba tejto jednej oblasti. A tak sa rozhodne, jedno kníhkupectvo s pomocou francúzskej vlády otvoriť. Od Poľska ju však začnú odhovárať kvôli nízkemu potenciálu. Nakoniec dvere svojho milovaného obchodu otvorí v Berlíne.

Knžky z francúzska sa hrnú jedna radosť, kníhkupectvo navštevuje jedna známa osobnosť za druhou. Zlaté obdobie však pokazí prichádzajúca vojna. Keď Frenkel vidí, že v Berlíne už nie je v bezpečí, odíde na návštevu do Francúzska, z ktorého sa už nevráti. Práve tu jej začnú pomáhať priatelia. Ukrývajú ju, riskujú vlastné životy, len aby sa nedostala do väzenia alebo koncentračného tábora. Jedinou možnosťou, ako prežiť je útek do Švajčiarska. Takýchto pokusov absolvuje až dva.

kníhkupkyňa z Berlína

Kníhkupkyňa z Berlína je pútavým rozprávaním ženy, ktorá sa nevzdávala svojich snov. Aj počas zlého obdobia sa snažila myslieť pozitívne, hľadať rôzne spôsoby, ako uniknúť udalostiam, ktoré prichádzali. Až keď bola v bezpečí sa rozhodla napísať svoj príbeh a poďakovať v ňom všetkým, ktorý jej na ceste za slobodou pomohli.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *