Frank Herbert: Duna

Prvý výtlačok Duny uzrel svetlo sveta v roku 1965. Odvtedy prišli rôzne reedície s nádhernými ilustrovanými obálkami. V mojej knižnici sa nachádza táto 496 stranová Biblia sci-fi z roku 2018. Kniha je neskutočne hrubá, nebudem klamať, tak zle sa mi dlho nič nečítalo. Nevravím, že je nudná. Ale komplikované výrazy, mená a poprepletaný dej mi zabrali viac času ako som si pôvodne myslela.

Duna nie je iba kniha s sci-fi dejom. Duna je premyslený systém. Planéty s výnimočnými podmienkami, boj o moc znepriatelených rodov, záhadné červy. To všetko tvorí dej tohto výnimočného diela. Ako som už spomínala, dej je neskutočne poprepletaný a nájdete v ňom množstvo postáv. V krátkosti však načrtnem o čo ide. Už na začiatku sa zoznamujeme s dvomi znepriatelenými rodmi – Atreides a Harkonnen. 

duna

Dej sa odohráva v medzihviezdnej spoločnosti, kde jednotlivé rody spravujú rôzne planéty. Paul, syn Duka a lady Jessicy, je z rodu Atreidesov, ktorý súhlasí, že sa bude starať o planétu Arrakis. Ide o púštnu krajinu, kde sa v piesku skrývajú červy a domáci obyvatelia ťažia korenie. Práve korením, ktoré predlžuje žvot, je Arrakis taký výnimočný a zásobuje aj ostatné planéty v systéme. Ako sa však na planétu dostanú, zisťujú, že celé to môže byť jedna veľká pasca. Spolu s lady Jessicou utekajú pred vojakmi a postupne odhaľujú tajomstvá, ktoré Duna ponúka.

Duna je totiž iný názov pre Arrakis, ktorý používajú Fremeni, pôvodní obyvatelia planéty, ktorých výzor sa prispôsobil životu v tomto drsnom prostredí. Fremeni žijú posolstvom, ktoré na planétu priniesli členky školy Bene Gesseritu. Duševným a telesným výcvikom tejto školy prešla aj Lady Jessica a do v jej princípoch vychováva odmalička aj Paula. Základnou myšlienkou posolstva je príchod Spasiteľa, ktorý pozdvihne život na Dune. Môže byť týmto spasiteľom Paul? To sa už dozviete sami. 

duna

Duna patrí medzi klasiky sc-fi žánru a určite zaslúžene. Zo všetkých strán tvorí príbeh väčšia polovica knihy. Zvyšné sú venované slovníku, encyklopédií a histórii Duny. Duna je prvým dielom z trilógie, ktorá sa venuje tejto planéte, a je must-have kúskom pre všetkých sci-fi nadšencov. 

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *