Hanya Yanagihara: Malý život

Malý život je dielo, ktoré som si chcela prečítať už od minulé roka. Skoro stále však bola beznádejne vypredaná, preto rýchlo objednávajte, kým je ešte opäť k dispozícii. Rada ju zaraďujem do druhu kníh – také tie, čo sú o ničom a zároveň o všetkom.

Hlavnými hrdinami sú štyria kamaráti, ktorí sa spoznajú na vysokej škole – DžejBí, Willem, Jude a Malcolm. Každý z nich má svoj vlastný životný osud. Kým DžejBí síce pochádza z rodiny, kde ho po smrti otca vychovávala mama, babka a tety, nikdy mu nič nechýbalo. Vždy mal všekto, čo potreboval alebo chcel. Rovnako to bolo aj v prípade Malcolma. Willem a Judy majú však odlišné osudy. Willemovi rodičia boli farmári a deti brali ako určitú samozrejmosť. Jediný potomok, ktorý im však zostal bol Willem, ktorý sa staral o staršieho postihnutého brata. Judeova minulosť zostáva jednou veľkou záhadou. Spoznali ho, keď nosil na nohách ortézy a jediné, čo im povedal bolo, že mal autonehodu. Ako jediný nerozprával o svojom detstve a celkovo o svojom živote.

maly zivot

Malý život sleduje ich osudy od tínedžerov až po starých pánov. Jude vyštuduje právo, Willem sa snaží presadiť ako herec, DžejBí zas sníva, že sa stane uznávaným umelcom a Malcomovým snom je byť úspešným architektom. Každý má svoje sny, ktoré si niekedy navzájom závidia. Vždy si však pomáhajú. A to hlavne Judeovi, ktorý má kvôli svojím nohám v živote viac trápenia ako radosti. Ich pomoc nie vždy berie pozitívne. Jeho snom je byť normálny. Nechce, aby ho brali ako mrzáka, ale ako seberovného človeka. V hlave má svoj vlastný svet, do ktorého nechce pustiť takmer nikoho. Ani Willema, ktorý je jeho najbližší priateľ, spolubývajúci a je vždy pri ňom, aby mu pomohol vstať. Doslova aj obrazne.

maly zivot

Jude je jednoducho presvedčený, že je skazený. Skazený z toho, čím si v detstve prešiel a nezaslúži si spokojný život, lásky a nehu. Nie je schopný rozprávať o veciach, ktorého trápia a je mu zo seba samého zle. Našťastie sú okolo neho ľudia, ktorí ho úprimne ľúbia. Okrem kamarátov je to Harold, jeho profesor z univerzity, Andy, jeho osobný lekár, a mnohí ďalší.

Aj napriek tomu, že Jude praje jeho blízkym jednoduchý a pokojný život, nie vždy všetko ide tak, ako chce. Pracovný úspech je jedna strana mince, ale stále sú tu medziľudské vzťahy a očakávania, ktoré si vyžadujú nemalé úsilie. Okrem toho príbeh ukazuje, aké ťažké je pre niektorých ľudí vyrovnať sa s traumami. Akých vlastných démonov alebo v tomto prípade skôr hyeny skrývajú vo svojom vnútri pred svetom a boja, hanbia sa niečo zmeniť. O to viac potrebujú našu pomoc.

maly zivot

Malý život je kniha, ktorá rozplakala čitateľskú komunitu. A rozplakala aj mna. Dokonca nie iba raz. Držala som sa do polky knihy, čo je pri 622 stranách pre mňa nadľudský výkon. Do poslednej stránky ma zničila emočne už úplne.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *