Harper Lee: Nezabíjajte vtáčika

Detský svet je plný fantázie a vlastných múdrostí. V príbehu Nezabíjajte vtáčika nájdeme aj niečo navyše. Je napísaný očami mladého dievčaťa Scout, ktoré spolu so svojim bratom, otcom a slúžkou vyrastá v mestečku Maycomb v Alabame. Nie je to iba obyčajná kniha o rasizme, ale aj dospievaní a formovaní názorov.

Harper Lee je držiteľkou Pulitzerovej ceny, ktorú získala za už spomínané dielo. Kniha si oprávnene našla svojich priaznivcov v literárnych kruhoch a miesto na poličkách vo viacerých domácich knižniciach.

Nezabíjajte vtáčika

“Už začiatkom leta ma požiadal, aby som sa zaňho vydala, a vzápätí na to zabudol. Vybral si ma, označil za svoje vlastníctvo, vyhlásil, že som jediné dievča, ktoré bude ľúbiť, a potom ma zanedbával. Dva razy som ho zbila, no nijako to nepomohlo, naopak, ešte väčšmi prilipol k Jemovi.”

Príbeh sa začína koncom. Scout so svojim bratom Jemom uvažujú, aké udalosti videli k tomu, že si jej brat zlomil ruku. Postupne sa kapitolu za kapitolou zoznamujete so svetom tak, ako ho vníma malá Scout. Narazíte na milé pasáže, kedy jej brat Jem príde do puberty a ona nechápe, čo sa to s ním porobilo. Alebo prečo ich sused nevychádza nikdy z domu a prečo niektorí ľudia nemajú radi černochov. Veď sú to predsa ľudia ako oni.

Zlom nastane vtedy, keď jej otec dostane prezývku obhajca negrov. Za všetko môže obvinenie mladého černocha, ktorý znásilnil mladé biele dievča. Ako obhajca obžalovaného bol pridelený Scoutin otec. Vidíte zmenu ako dievča nechápe, prečo tak jej otca volajú a bije sa s každým, kto jej príde pod ruku.

Harper Lee: Nezabíjajte vtáčika

“Náš otec vlastne nič nerobil. Pracoval v kancelárii, nie v drogérii. Atticus nejazdil ako šofér s mestským autom na odpadky, nebol šerifom ani farmárom, nepracoval v garáži, skrátka nerobil nič, čo by mohlo vzbudiť niečí obdiv.”

Dej knihy predstavuje kontrast medzi tým, aký pohľad má na černochov spoločnosť a pohľadom detí na týchto, na okraj mesta vyhnaných obyvateľov. Miestami sa zasmejete, ale väčšinu času budete uvažovať nad nespravodlivosťou a krutosťou.

Kniha je napísaná pekným štýlom, príbeh je pútavý a ani raz sa počas tých 344 strán nebudete nudiť. A ak vás dej vtiahne tak ako mňa, prečítate ju za dva dni. Kniha Nezabíjajte vtáčika je jednou z tých, ktorá by nemala chýbať vo vašej knižnici. 

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *