Henry David Thoreau: Walden alebo život v lese

Henry David Thoreau strávil pri jazere Walden dva roky, dva mesiace a dva dni. Svoje zážitky spísal v diele Walden alebo život v lese, ktorá sa považuje za najkrajšiu knihu o prírode a živote v nej. Ak sa ju chystáte prečítať, pripravte sa na to, že Thoreau bol básnik a rád filozofoval. A preto je aj jeho kniha plná úvah nielen o prírode, ale aj vtedajšej spoločnosti. Jej prvé vydanie je z roku 1854.

Thoreau si svoju malú chatku postavil sám. Drevo si vyrúbal v lese a dosky si zaobstaral zo starej chaty, ktorú kúpil od jej pôvodného majiteľa. Nemal nič len jednu miestnosť, krb, pivnicu a skromnú kuchyňu. Užíval si samotu a jedinými susedmi v širokom okolí boli rôzne zvieratá. O tom, prečo sa rozhodol odísť, ako si postavil dom, koľko ho to stálo, ale aj aké zvieratá žijú v okolí, dokonca v akom poradí rozmŕzajú jazerá, sa dočítate v jednotlivých kategóriách.

walden

Najdlhšie sa venuje téme Hospodárstva, kde podrobne vypočítal, koľko ho jeho nový domov stál. Thoreau je zástancom toho, že človek veľa nepotrebuje. Nepotrebuje jesť mäso každý deň, ak sa nenamáha fyzicky. Nepotrebuje ani vysokú školu, pokiaľ veci, ktoré neštuduje nevie zrealizovať aj v praxi. S niektorými jeho myšlienkami som sa dokázala stotožniť. Pri iných zas vyznieval mierne arogantne a namyslene. Ako keby sme všetci museli žiť v prírode takmer z ničoho, nepracovať, teda iba toľko, aby sme si zarobili málo peňazí, s ktorými si vystačíme. Aby ste ma chápali, život v prírode milujem, ale niektoré jeho názory mi jednoducho nesadli.

walden

Musím povedať, že na knihu som sa veľmi tešila, ale čítala sa mi ťažko a dlho. Siahodlhé opisy sú plné metafor a odkazov na rôzne diela, bohov a autorov. Samozrejme, Walden a jeho okolie je nádherné a dielo v prvom rade oslavuje jeho farby, faunu a flóru, ale štýl písania nie je pre mňa.

 

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *