Ian McEwan: Sobota

Prvotina od Ian McEwana, ktorá sa na Šuflíku objavila. Ako už názov Sobota napovedá, jej dej sa odohráva počas jedného dňa.

Už v prvých riadkoch sa zoznámime s londýnskym neurochirurgom Henrym Perownom. Nenechajte sa odradiť opismi neurochirurgických zákrokov, na ktoré tu natrafíte. Sú tam hlavne preto, aby ste pochopili, aký Henry Perowne je. Je systematický, dôsledný, nič nerobí polovičato a stojí si za svojím slovom. Okrem toho má milujúcu manželku, ktorú spoznal ako pacientku. Majú dve deti – syna, z ktorého sa stal šikovný hudobník a dcéru, ktorej vychádza prvá zbierka básni.

A sobota je ten deň, kedy Henry nemusí ísť do práce. Namiesto toho nakúpi všetko potrebné na večeru, kde sa stretnú celá rodina spolu s jeho svokrom, ide si zahrať squash a po ceste sa musí vyhnúť protestujúcemu davu, ktorý vyšiel do ulíc, aby ukázal svoj názor na vojnu v Iraku. Samozrejme, že nič nejde hladko. Chcete ísť do obchodu, ale mešká vám MHDečka, alebo stojíte v zápche a celý váš denný harmonogram sa posunie.

Podobná nepríjemnosť sa stane aj Henrymu. Dostane sa do menšej kolízie s vedľajším autom. Už vtedy možno trochu tuší, že to ovplyvní celý jeho deň. Chce sa o tom porozprávať so svojou ženou, ale nemôže. Pri výmene názorov so šoférom druhého auta využil svoje lekárske znalosti. Mal na to právo, alebo nie?

sobota

Sobota je menšou sondou do hlavy jedného človeka, ktorému sa od skorého rána dejú zvláštne veci. Ovplyvnia jeho správanie, myšlienky a budú pre neho aj menšou skúškou toho, kým naozaj je. Musím sa priznať, že niektoré pasáže, hlavne v prvej tretine knihy, sa mi čítali ťažko. Kniha však naberie na spáde a na konci vám to všetko vráti.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *