Ian McEwan: V orechovej škrupinke

Tehotným ženám sa odporúča rozprávať so svojim budúcim batôžkom lásky, púšťať mu hudbu alebo spievať. Dieťa ževraj všetko počuje a poctivo spracováva. Teraz si predstavte, že z brucha vašej matky vnímate celý okolitý svet.

Hlavnou hrdinkou knihy V orechovej škrupinke od Ian McEwana, ktorého diela som objavila iba nedávno – priznávam, hanba mi!, je mladá Trudy. Tá si vytvorila šťastný domov s  básnikom Johnom. Vymýšľa pre ňu rôzne básničky, ktoré oslavujú jej krásu a neprestáva s tým ani po tom, čo ho nechce už nikdy viac vidieť.

To aspoň pochopí dieťa, najpodstatnejšia postava knihy. Z brucha vníma toho čudného chlapa, ktorý nie je jeho otec. Je zvláštny, nevie sa vyjadrovať, neustále ho šťuchá svojim penisom do čela a, no, jednoducho nie je to John.

Jedného dňa si vypočuje plán Trudy a Clauda. Chcú sa zbaviť Johna, zobrať celý jeho majetok a žiť v prepychu. Jedine na tom Claudovi záleží – na peniazoch a majetku. Pre dieťa je najhoršia bezmocnosť. Nemôže urobiť nič, aby ich plánu zabránil.

V orechovej škrupinke

V orechovej škrupinke je klasický príbeh o vražde vyrozprávaný z netradičného uhla. Celý príbeh je napísaný z pohľadu nenarodeného dieťaťa. Ktorý všetko vníma nie detskými očami, ale s triezvym pohľadom dospelej osoby.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *