Isabel Allende: Dom duchov

Rodina Valleovcov je všetko len nie obyčajná. Deti sa rodia so zvláštnymi farbami očí a s nadprirodzenými schopnosťami. Dom duchov vám predstaví neobyčajný príbeh niekoľkých generácii jednej rodiny, ktorá zažíva úspech a pád buržoáznej vrstvy.

Rosa je najkrajšia zo všetkých detí. Očí má jasné a vlasy zelené ako morské riasy. Hlavou je v oblakoch a neustále sa skláňa nad výšivkami zvláštnych zvierat a magických bytostí. Čoskoro sa má vydať za Estebana Truebu – muža, ktorému ide v prvom rade o to, aby zbohatol a vedel sa o Rosu postarať. Rosa sa však napije z pálenky, ktorá bola určená pre jej otca. Až po jej smrti zistia, že bola otrávená. Esteban je jej smrťou zdrvený a rozhodne sa odísť na starý rodičovský majetok Tri Márie. Chátrajúce miesto bez pána a obživy premení na výnosnú farmu široko ďaleko.

Dom duchov

Clara je posledná dcéra Valleovcov, ktorá sa ešte nevydala. Príčinou môže byť samovoľne sa pohybujúca soľnička pri nedeľnom obede, alebo predpovedanie počasia a smrti. Jedného dňa sa však v ich dome zjaví Esteban a vezme si Claru za svoju ženu. Samozrejme, Clara ich na to dopredu upozorní.

Takto začína nový osud Valleovcov. Clara premení veľké sídlo, ktoré pre ňu postavil Esteban na útočisko chudobných. Do toho zamiešavajú ich osudy dedinčania z Troch Márii a to takým spôsobom, že o tom ešte sami nevedia.

Dom duchov

Dom duchov nie je iba magická rodinná kronika, ale ponúka zaujímavé rozprávanie o politickej a spoločenskej situácii v latinskoamerickej krajine, ktorej názov sa ani na jeden zo 429 strán nedozviete. Dočítate sa o pomeroch, ktoré vládli v krajine počas komunizmu, ako došlo z vrhnutiu režimu a aké zverstvá páchali fašisti.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *