Isabelle Autissier – Náhle, sami

Náhle, sami je príbeh o novodobých Robinsonov, ktorí stroskotajú na opustenom ostrove. Bez akejkoľvek pomoci musia prežiť a zo sofistikovaných, moderných ľudí sa postupne stávajú zvieratá.

Isabelle Autissier má so samotou na cestách osobné skúsenosti. Je totiž prvou ženou, ktorá na plachetnici oboplávala svet. A práve na plachetnici menom Jason sa vyberie skúsená horolezkyňa Louise a jej partner Ludovic, statný to muž, na ročný romantický výlet.

nahle sami

Celá plavba prebieha v úplnom poriadku, až sa raz rozhodnú zakotviť na opustenom ostrove, ktorý je vyhlásený za chránenú rezerváciu. Od skúseného morského vlka dostanú tip na tento nenápadný ostrovček, kde si môžu užiť perfektné lezenie po ľadovcoch. Odparkovaní na samote sa vydajú obdivovať krásy prírody. Kolónia tučniakov, uškatce a nádherné ľadovce. Keď sa však počasie rapídne zmení, nestihnú sa vrátiť do svojho milovaného Jasona.

Celú noc zostanú uväznení v starej rybárskej základni a ráno ich čaká ten šok – ich plachetnica sa stratila. Zostane im iba čln, batoh s trochou jedla a zapaľovačom. A práve v tej chvíli začína ich boj o prežitie.

Náhle, sami nie je iba príbeh o prežití, ale hlavne o psychickom a emočnom stave dvoch ľudí, ktorí zostanú na celom svete sami. Na svete, kde je prepracovaná komunikácia a dokážu vás vystopovať nech ste takmer kdekoľvek. Bez technológií sú však stratení.

nahle sami

Prvá časť knihy s názvom Tam rozpráva ako Lousie a Ludovic lovili tučniaky, ako ich skladovali a ako sa postupne dostávali do letargie. Druhá časť knihy Tu opisuje zas návrat do reality. A ten po dlhých mesiacoch samoty predstavuje ťažkú úlohu. Samotársky život na ostrove zanechá na duši veľkú jazvu, ktorá sa hojí postupne.

Knižka Náhle, sami poteší všetkých dobrodruhov, ale aj pohodlnejších cestovateľov. Miestami som mala problém s prekladom, niektoré slová patrili do skupiny bohemizmus a iné sa mi zdali byť až zbytočne sofistikované v kontraste s príbehom.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *