Jay Asher: Mŕtve dievča neklame

Priznávam sa bez mučenia, sem tam si prečítam aj oddychovejšiu literatúru a.k.a. tínedžerské bestsellery. Mŕtve dievča neklame (v originály 13 reasons why) som v seriálovej podobe zdolala za jeden deň. Rozhodla som sa prečítať aj knihu a prispieť do večnej debaty. Je lepší seriál alebo kniha?

Kedysi sme hádali kto zabil Lauru Palmer. Dnešných tínedžerov trápi otázka, prečo Hannah Baker spáchala samovraždu. Mala na to až 13 dôvodov, ktoré nahrala na staré kazety. 13 dôvodov predstavuje 13 ľudí, ktorí jej počas vysokej školy viac či menej ublížili.

A prečo názov Mŕtve dievča neklame? Predtým ako si siahla na život vyrozprávala svoj príbeh. Označila kazety, urobila kópie, nahrala inštrukcie a posunula ich prvej osobe, ktorá si ich mala vypočuť. Tá potom pokračovala v zozname ľudí a kazety sa postupne dostávali ďalej a ďalej.

jay asher mrtve dievca neklame

Mŕtve dievča neklame poukazuje na problémy, s ktorými sa stretávame bežne. Šikana na škole a znásilnenie je v niektorých situáciách stále tabu. Body shaming je na dennom poriadku. Všetkým týmto veciam musela Hannah čeliť. Keď čítate knihu kladiete si rôzne otázky. Prečo nehľadala pomoc skôr? Prečo sa pozastavovala aj nad banalitami? Prečo Clay grcá, keď počúva svoju kazetu?

Seriálová a knižná verzia má jemné odchýlky. Kým seriál sa odohráva počas 13 dní a Clay konfrontuje každú jednu osobu zo zoznamu, dej knihy sa odohráva počas jednej noci. Rozdielne sú aj spôsoby, ako sa Hannah zabila.

netflix 13 reasons why

Kniha vyvolala v Amerike ošiaľ práve kvôli tabuizovaným témam. Jay Asher upozornil na túto problematiku a chcel naviesť mladých ľudí, ktorí si prešli podobným peklom, aby sa nebáli vyhľadať pomoc. Preto je na konci knihy zoznam stredísk, na ktoré sa môžu obrátiť.

Po uvedení seriálu na Netflix vyšla kniha Mŕtve dievča neklame v novom vydaní. So seriálom je prepojená fotkami hlavných postáv, ktoré nájdete vnútri. Rovnako ako seriál aj kniha sa čítala rýchlo. Ak by ste si chceli oprášiť svoju angličtinu, odporúčam cudzojazyčnú verziu.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *