Jean-Michel Guenassia: Valčík stromov a oblohy

Francúzsky spisovateľ Jean-Michel Guenassia prerazil v literárnych kruhoch románom Klub nenapraviteľných optimistov. Medzi jeho najčerstvejšie novinky patrí kniha Valčík stromov a oblohy. Už obálka, na ktorej je vyobrazená Nočná obloha od Vincenta van Gogha, napovedá, o čom toto dielo bude.

Na rozdiel od Klubu nenapraviteľných optimistov, sa v diele nachádzajú iba dve hlavné postavy – mladá Marguerite, ktorá žije so svojím otcom lekárom v malom mestečku neďaleko Paríža, a Vincent. Marguerite bola už od malička vedená k umeniu. Jej mama hrala na klavíri a otec maľoval obrazy. Jeho láska k obrazom sa preniesla aj do profesionálneho života. Impresionistickí maliari mu často namiesto peňazí za liečbu dávali svoje diela.

Jean-Michel Guenassia valcik stromov a oblohy

Marguerite je však nešťastná so svojím životom. Chcela by sa stať maliarkou, ale nie je nikto, kto by ju dokázal viesť. Plánuje útek do Ameriky, na ktorý nemá dostatočné množstvo peňazí. Z tohto nešťastného obdobia ju vytrhne až cudzinec, budúci pacient jej otca. Áno, je to Vincent van Gogh osobne.

Jean-Michel Guenassia sa v diele Valčík stromov a oblohu podujal na zložitú úlohu – vysvetliť, ako Vincent zomrel. Bola to skutočne samovražda? Na to, aby ste to zistili, si musíte prečítať knihu až do konca. 🙂

valcik stromov a oblohy

Príbeh je napísaný z pohľadu Marguerite. Opisuje prvé stretnutie s Vincentom, jeho nádherné obrazy, štýl maľovania, ale aj lásku, ktorá v nej každým dňom rastie. Pre mňa je táto kniha samotným umeleckým dielom. Nádherné poetické opisy obrazov, živé zobrazenia krajiny a pútavé rozprávanie príbehov.

Kníh o zakázanej láske bolo napísaných už veľa. Ale máloktorá vás dokáže vtiahnuť do deja tak ako Valčík stromov a oblohy. Jean-Michel Guenassia napísal príbeh mladej ženy, ktorú dokáže zo všedných dní vytrhnúť iba láska a umenie. Okrem toho ponúka v knihe pohľad na život vo Francúzsku na konci 19. storočia, kedy ženy nemali rovnaké postavenie ako muži. Nemohli študovať na rovnakých školách a ich údelom bolo dobre sa vydať a stať sa ženou v domácnosti.

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *