Jean-Michel Guenassia: Vplyv Davida Bowieho na osud mladých dievčat

Paul je netradičný chlapec, ktorý žije v ešte netradičnejšej rodine. Má dve matky. Jedna je drsná motorkárka, majiteľka tetovacieho štúdia a zarytá feministka, ktorá neznáša všetko okolo nej. Neznáša chlapov, neznáša heterosexuálov a zo všetkého najviac neznáša tie tradičné, šťastné rodiny. Jej priateľka je na tom trošku inak. Nevadia jej hetero, nevadia jej ani chlapi ako ľudskú druh. Narozdiel od svojej partnerky sa na svet pozerá chladnou hlavou a snaží sa riešiť problémy, od ktorých ona uteká. Jean-Michel Guenassia vo svojej novinke vstúpil do zakázaných tém a vytvoril pútavé, miestami smutné, miestami veselé dielo.

Jean-Michel Guenassia

Paul ako nechlapec nedievča to má u svojej mamy ťažké. Trošku vysvetlím. Paul je síce plnohodnotný chlapec, ale má jemné črty a keď sa oblečie menej mužne, mýlia si ho s dievčaťom. Takto sa dostane bez problémov do lesbických klubov a užíva si pozornosť dievčat, aj keď áno, často sú to lesbičky, ktoré si ho mýlia s dievčaťom. On je však čistý heterosexuál. A to jeho mamu štve najviac.

Mať dve mamy je pre Paula prirodzené, ale pre jeho okolie nie. Často sa v škole stáva terčom posmechov a tak sa z nej rozhodne odísť. Matka jeho rebelanstvo podporuje, však keď nechce študovať v poriadku, aspoň sa osobnostne nájde a zistí, čo chce v živote robiť. On to aj vie – chce hrať na klavíry, ale jeho matka je zásadne proti. Ako vždy, ani tentokrát nevysvetlí prečo.

Jean-Michel Guenassia

Paul sa však svojho milovaného klavíra nevzdáva, učí sa hrať a jeho druhá mama ho zamestná v jej novootvorenom bare. Práve tu začína pre neho obdobie večierkov, skvelej hudby, improvizácie a rozvíjanie svojho talentu. Začínajú sa aj komplikácie v jeho živote a až takmer na konci príbehu sa dozvie, aké tajomstvá ukrýva jeho mama. Vy sa dozviete, čo má táto kniha s Davidom Bowiem.


Jean-Michel Guenassia je mojim najobľúbenejším súčasným spisovateľom. Jeho knihy sú pútavé, miestami lyrické a hlavný hrdinovia sú osobnosti, ktoré vytŕčajú z davu.

 

Autorom článku je:

Vyrastala som v malebnom Námestove, študovala marketing v Trnave a skončila som v Bratislave. Od marketingového manažéra pre záujmové združenie som sa dostala ku copywritingu v digitálnej agentúre a aktuálne pôsobím na strane klienta.

Prvý komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *